Çinko-alüminyum esaslı 'zamak-5' alaşımının elektroliz yoluyla tek ve çok katlı kaplanmasında önemli parametrelerin incelenmesi
Investigation of important parameters in the mono andl multi layer eloctrolytic coating of based zinc-aluminum 'zamak-5' alloy
- Tez No: 17571
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAFET ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çinko-alüminyum alaşımları, son yıllarda, özellikle otomotiv endüstrisi olmak üzere bir çok alanda, yaygın olarak kullanılmaktadır. Pres döküm alaşımıda denen çinko-alüminyum esaslı“Zamak-5”alaşımı ile üretilen parçalar genellikle kaplanarak kullanılmaktadır. Türkiye'de bu alaşımların kaplanmaları yapılmakla beraber sıkça sorunlarla karşılaşılmaktadır. Çoğunlukla, çelik için kullanılan banyo şartlarında kaplama yapılmakta, bu da kaplama kalınlığı ve kalitesi açısından bir takım problemler çıkarmaktadır. Bu çalışmada“Zamak-5”alaşımının elektroliz yoluyla bakırla tekkat ve bakır-nikelle çok kat kaplanmasında, değişik kaplama şartlarının, kaplanan malzeme miktarı ve akım verimine etkisi incelenmiştir. Ayrıca kaplamalara yapışkanlık deneyleri de uygulanarak Zamak-5 alaşımı için uygun kaplama şartları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, zinc- aluminum based alloys have being used widely in many areas especially in automotive industry. The equipment produced from pressure die casting zinc-aluminum alloy (Zamak-5) are usually used as coated. In Turkey, coating is applied to zamak-5 alloy in a similar way as used for steels. This causes some problems on coating thickness and quality. In this study, in the coating of zamak-5 alloy with copper mono layer and cop per- nickel multi layer, the effects of different coating conditions on the amount of coated material, and current efficiency were investigated. Adhesion tests have also been applied and thus the best coating conditions for zamak-5 alloy have been determined.