Boru hatlarında katodik koruma akım ihtiyacının ölçülmesi
Current requirements for cathodic protection of pipe lines
  1. Tez No: 17570
  2. Yazar: SALİM AGLA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yeraltı ve sualtında bulunan boru hatlarında katodik koruma akım ihtiyacını deneysel olarak belirlemek üzere üç ayrı yöntem ile deneyler yapılmıştır. Bu amaçla 4.61 cm ve 5.88 cm çaplı çelik borular kullanılmıştır. Bu boru parçaları endüstride kulllanılmakta olan beş ayrı kaplama tipi ile, epoksi, bitüm, tek kat sargılı bitüm, çift kat sargılı bitüm ve polietilen olmak üzere özel olarak kaplanmıştır. Ayrıca hiç kaplama yapılmamış borununda akım ihtiyacı tayin edilmiştir. Elektrolit olarak %3' lük NaCl çözeltisi kullanılmıştır. Laboratuvar deneylerinde polarizasyon kırılma yöntemi, potansiyostatik yöntem ve metal plaka sarma yöntemleri uygulanmıştır. Deneyler sonucunda %3' lük NaCl çözeltisi içinde çıplak çelik borunun akım ihtiyacı iki yöntemin ortalaması olarak 2 2 199.0 mA/m, Epoksi kaplamalı borunun 14.6 mA/m, bitüm kaplamalı borunun 2 2 5.5 mA/m, tek kat sargılı bitüm kaplamalı borunun 3.1 mA/m, çift kat sargılı 2 bitüm kaplamalı borunun 1.4 mA/m ve polietilen kaplamalı borunun ise 0.9 mA/m olarak bulunmuştur. Arazide gerçek boru hattı üzerinde yalnız polarizasyon kırılma yöntemi uygulanabilmiştir. 2710 O hm.cm özgül direnci olan zemin içinde polietilen kaplamalı bir petrol boru hattı üzerinde yapılmış olan deneyde akım ihtiyacı 0.24 nA/m olarak bulunmuştur. m
Özet (Çeviri)
Three different test methods were applied to investigate the current amount needed for cathodic protection of under water or under soil pipelines. For this purpose, steel pipes with 4.61 cm and 5.88 cm diameter were used. These pipes were coated by five different industrial coating material, namely epoxy, bitumen, single wrap and double wrap bitumen and polyethylene Also the current needed for an uncoated pipe was measured. 3 % NaCl solution was used as electrolyte. The experimental methods applied were polarization, Potentiostatie and metal sheet wraping methods. The results of the tests showed that the average current of the first two methods needed for cathodic protection 2 2 of uncoated steel pipe was 199.0 mA/m, 14.6 mA/m for the steel pipe coated 2 2 with epoxy, 5.5 mA/m for bitumen coated, 3.1 mA/m for single wrap bitumen 2 2 coated one, 1.4 mA/m for double wrap bitumen coated and 0.9 mA/m for polyethylene coated pipe. The field measurements were taken by only polarization method. The current needed for polyethylene coated pipe buried in soil with a specific resistivity value of 2710 Ohm.cm was 0.24 (iA/m IV