Arapgir masalları (incelemeler ve metinler)
  1. Tez No: 63334
  2. Yazar: FEVZİ SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARAPGİR MASALLARI (İncelemeler ve Metinler) Fevzi SARIÇİÇEK Danışman : Yrd. Doç. Dr. Dilaver DUZGUN : 1997 SAYFA: jüri : Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN Yaptığımız çalışmada 55 Arapgir masalının Stith Thompson'un Motif Index of Folk Literature isimli dünya motif kataloguna göre icelemesi yer almaktadır. Arapgir masallarını Aarne-Thompson ve Eberhard-Boratav tip kataloglarını inceleyerek; masalların tip yapısını, epizotlarını ve masalların motiflerini verdik. Ayrıca bu katalogda yer almayan 98 yeni motif belirledik. İncelediğimiz Arapgir masallarında 45 Asıl Halk Masalı, 7 Fıkra, 3 Zincirleme Masal olduğunu tespit ettik. 55 masal metni içerisinde 14 masalın Eberhard-Boratav ve Aarne-Thompson katalogunda tip numaralanı bulunmamaktadır. Arapgir'de masal anlatan kadınlara (masal analarına),“masalcı kadın”lar denilmektedir. Erkek anlatıcıların çoğunlukta olduğu Arapgir masallarında, erkek anlatıcılara da "masalcı erkek'ler (masal babası) denilebilir. Dilin, bazı ahlâki ve sosyal kuralların öğretiminde masaldan yeterince yararlanılmalı; Türk masal kahramanlarının sinema, çizgi film, çizgi roman, sesli yayınlar yoluyla dünya klasikler arasında hakettiği yeri alması için çalışmalar yapılmalıdır.Türkiye masal haritasının bir an önce tamamlanarak; sözlü halk kültürünün ve masal anlatma geleneğine ait ürünlerin kaybolmadan, kalıcı kılacak yazılı ve sesli kayıtlar ile ilmi çalışmalara hız kazandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THESIS FOR a MASTER'S DEGREE THE FICTIONS OF ARAPGIR (Searschs and Texts) Fevzi SARIÇÎÇEK Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN : 1997 PAGE: '.... Jury : Yrd. Doç. Dr. Dilaver DÜZGÜN In this research, there are,55 fictions corcernant Arapgir, it is research these fictions according to the Motif Index of Folk Literature listed by Stith Thompson. We have established the type structural, the episodes of the fictions of Arapgir and the motifs in these fictions. However, we have found out 98 new motifs non existent in this catalogue. We have established 45 original public fictions, seven anecdotes and the three in continuous series fictions in this research. We have dermined that there isn't the number type of 14 fictions in the catalogues of Aarrie-Thompson and Eberhard-Boratav. It is named the women that narrate the fiction as raconteur woman in Arapgir. In this condition it can be named the men as raconteur man. It should be profited from this fiction for teaching of some moral and social regulations and the education of the language. It should be made the works for to acquaint the heros of die Turkish fictions in the litedature of the world.