Serbest elektron laserinde klasik ve kuantum mekaniksel kazanç hesapları
Classical and quantum mechanical gain calculations in the free electron laser
- Tez No: 17574
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN AKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
SERBEST ELEKTRON LASERÎNDE KLASİK ve KUANTUM MEKANÎKSEL KAZANÇ HESAPLARI (Doktora Tezi) Emin ÖZTEKÎN Kasım 1991 GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1991 ÖZ Bu tezde serbest elektron laserindeki (SEL) son gelişmelerin bir özeti verilerek etraflıca tanıtımı yapılmaktadır. Daha sonra, klasik yöntem kullanılarak, elektron demetinde enlemesine momentumun ortaya çıkardığı etkiler incelenmiştir. Bu etki kazancı azaltmıştır. SEL olayının kuantum teorisi boyutunu da tezde takdim ediyoruz. Burada bu tezin katkısı bir perturbatif hesapla kazancı incelemek ve perturbatif terimin kazanca etkisini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
I Classical and Quantum Mechanical Gain Calculations in the Free Electron Laser (Ph. D. Thesis) GAZI UNIVERSITY ! INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY I November 1991 ABSTRACT I In this thesis, we first summarize the theory of Free Electron Laser (FEL). We study the effect of the transverse momentum spread within the framework of classical electrodynamics. We found that the gain is shifted to smaller values with transverse momentum. We also look at the quantum theory of FEL. We give the contribu tion of a perturbation term to the gain. L