Koroner arter hastalarında risk faktörleri ile yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship between cardiac risk factors and quality of life in coronary artery patients
  1. Tez No: 175882
  2. Yazar: SİBEL SEVİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE DURMAZ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırma koroner arter hastalığı tanısı almış bireylerde kardiyak risk faktörleri ile yaşam kalitesi ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği'ne 21 Mayıs- 02 Temmuz 2007 tarihlerinde başvuran, araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve araştırmanın veri toplama süresi boyunca ulaşılabilen KAH tanısı almış bireyler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama sürecinde sosyo demografik bilgilere ve risk faktörlerlerine ilişkin soruların bulunduğu Hasta Bilgi Formu ve 'Mac New Yaşam Kalitesi Ölçeği' olmak üzere iki form kullanılmıştır. Sorular araştırmacı tarafından görüşme yoluyla uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS for Windows 15.0 programında yapılmıştır. Veriler sayı, yüzde ve ortalama±standart sapma kullanılarak özetlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde t testi, varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucu gruplar arasındaki fark önemli bulunduğunda hangi grup ya da grupları farklı olduğunu incelemede Tukey HSD ya da Tamhane testi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeğin iç tutarlılığını ölçmede Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hastalardan %92.2'sinin riskli yaş grubunda olduğu, %27.8'inde diabet olduğu, % 47.8'inde hipertansiyon bulunduğu, %36.7'sinin sigara içtiği, %40.7'sinde hiperlipidemi, % 44.4'ünde düşük HDL bulunduğu, %22.6'sının obez, %61.5'inde santral obezite olduğu, %11.1'inde ailede KAH öyküsü bulunduğu saptanmıştır. Hastaların %3'ünde 1, %13.7'sinde 2, %24.1'inde 3, %31.1'inde 4, %20.4.'ünde 5, %5.9'unda 6, %1.5'inde 7 % 0.4'ünde ise 8 risk faktörü saptanmıştır. Hiç risk faktörü olmayan bulunmazken risk faktörü sayısının ortalaması 3.7±1.28 olarak saptanmıştır. Hastaların yaşam kalitesi ölçeği alanları puanları, fiziksel alan 60.85, duygusal alan 69.34, sosyal alan 68.31 ve toplam kalite 130.42 olarak saptanmıştır. Çalışma sonucunda, hipertansiyon ve ailede erken KAH varlığı ile yaşam kalitesi ilişkisi arasında negatif bir ilişki olduğu ve risk faktörleri arttıkça yaşam kalitesinin düştüğü bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda, gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was designed as a definitive study with the aim determine the relationship of cardiac risk factors with quality of life in subjects diagnosed with coronary artery disease. The sample population was chosen among the individuals who referred to the Cardiology Policlinics of Buca Seyfi Demirsoy State Hospital during 21 May-02 July 2007 on condition that they were diagnosed with CAD, they complied with the limitations of the study and were able to be contacted throughout the period of data collection. Socio-demographic information and risk factors were inquired during the period of data collection by two forms as the“Patient Information Sheet”and“Mac New Quality of Life Scale”. The questionnaires were conducted as interviews by the author. The statistical analyzes of the data were carried out by employing the SPSS for Windows 15.0 software. The data were summarized by calculating quantity, percentage and mean, standard deviations. T test and variance analyzes were used for the evaluation of the data. In case the difference between the groups were found to be statistically significant as a result of the variance analyzes, Tukey HSD or Tamhane exact digit test were run in order to differentiate the dissimilar group (s). The intra-consistency of the scale was evaluated by the help of Cronbach Alpha coefficient of reliability. According to the results of the study, it was found that 22.2% of the patients were under the age of risk group, 27.8% were presenting with diabetes, 47.5% had hypertension, 36.7% were smoking, 40.7% had hyperlipidemia, 44.4% had low HDL, 22.6% were presenting with obesity, 61.5% had central obesity and 11.1% possessed a family history of CAD. It was established that 3% of the patients had 1, 13.7% had 2, 24.1% had 3, 31.1% had 4, 20.4% had 5, 5.9% had 6, 1.5% had 7 and 0.4% had 8 risk factors. No patients were risk-free and the mean of the number of risk factors was calculated to be 3.7±1.28 For the scores of the quality of life scale domains of the patients, the physical field, emotional field, social field and total quality were estimated to be 60.85, 69.34, 68.31 and 130.42, respectively. In conclusion, quality of life was found to be negatively correlated with hypertension and early familial CAD history and declined as the risk factors increased. Necessary suggestions were made in accordance with these findings.