Theme-based language teaching activity at higher proficiency levels in tertiary education
- Tez No: 176021
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma yüksek öğretim yabancı dil sınıflarında 'sorun çözümü'ne dayalı sınıf içietkileşimsel yabancı dil öğretim etkinliklerinin İngilizce öğrenen ortanın üstü ve ileridüzeydeki Türk üniversite öğrencilerine uygulanabilirliği ve verımı konularınıincelemektedir. Araştınna, özellikle yüksek öğretim kurumlarında uygulanması önerilensınıf içi dil öğretim etkinliği yoluyla yabancı dil öğreniminde yeni bakış açılarıkazandırmayı amaçlamaktadır. Çalışma Türk öğrencilerin. yaygın kullanılan 'doğaçlama'.'rol yapma'. 'öykünme' ve 'senaryo' gibi sorun çözümüne dayalı dil öğretimetkinliklerindeki verilerinin elde edilmesinin ardından. önerilen ' konu odaklı durumçalışması dil öğretim etkinliği' üzerinde yoğunlaşmaktadır.Çalışmanm birinci bölümünde ·toplumsal bir bağlam' olarak yabancı dil sınıfıtanımlandıktan sonra. bu toplumsal bağlamın önemli bir unsuru olan“etkileşimsel sınıfsöylemi”üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde sorun çözümüne dayalı uygulanagelen çeşitli s1l11f içi etkileşimsel dilöğretim etkinlikleri birbirleri ile karşılaştırılarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde ülkemizde yüksek öğretim kurumları düzeyinde uygulanmak üzerebir 'konu odaklı durum çalışması dil öğretim etkinliği' taslağı önerilmiştir. Genel dilöğretiminde kullanılması öngörülen etkinliğin, 'içerik-odaklı öğretim 'in 'konu-odaklıöğretim' modeli ile 'duruşma yöntemi'nden esinlenmiş olmakla beraber, öğrencileriuzmanlık alanlarına hazırlamaya yönelik bu iki etkinlikten ayrıldığı noktalar ve dilöğretiminde nasıl kullanılabileceği üzerinde durulmuş, çeşitli önerilerde bulunulmuştur.Dördüncü bölümde sorun çözümüne dayalı etkileşimsel etkinlikler iki ayrı dil sınıfındagmp çalışması şeklinde uygulanmış ve dil kullanımında deney grubunun denetlemegmbundan hangi yönlerden nasıl ayrıldığına ilişkin veriler elde edilmiştir. Çalışmadaveriler, 1998-1999 öğretim yılı bahar döneminde. 4 ı 'i deney, 44 'ü denetleme grubunuoluşturan ve İngilizce'yi yabancı dilolarak öğrenen İstanbul Üniversitesi. Hasan Ali YücelEğitim Fakültesi. Yabancı Diller Eğitim Bölümü, İngiliz Dili ve Eğitimi Anabilim Dalıbirinci sınıfında kayıtlı toplam 85 Türk öğrenciden kayıt cihazı ve gözlem yoluylatoplanmıştır. Verilerin incelenmesi deneklerin farklı sınıf içi dil öğretim etkinliklerindekişiler arası etkileşimleri ve dil becerilerini geliştirmek ıçın izledikleri yollargözlemlenerek yapılmıştır.Beşinci bölümde, denetleme grubunda uygulanan 'sorun çözümü'ne dayalı'doğaçlama', 'rol yapma', 'öykünme' ve 'senaryo' etkinliklerinin, deney grubundauygulanan "konu odaklı durum çalışması dil öğretim etkinliği'nden nasıl farklılaştığınailişkin bulgular saptanmıştır. Araştımıanın sonuçları, etkinliklerin incelenmesinde benzerözeııikler taşıyan iki farklı grubun dilbilgisi derslerinde, 1 B sınıfında uygulanan 'konuodaklı durum çalışması' deney grubu etkinliğinin 1 A sınıfında uygulanan sorun çözümünedayalı diğer etkinliklerden ayrıldığını göstenniştir. Deney grubu denekleri sorun çözümünedayalı etkileşimsel dil kullanımı yanında. denetleme grubundaki öğrencilerden farklı olarakeleştirel düşünme, alternatif çözüm yolları üretip biri üzerinde karar venııe becerilerini desergilemişlerdir. Aynı zamanda bulgular. deney grubunda, grup-içi ve gruplar arasıetkileşimde karşı taraflarla sağlıklı iletişim kurabilme becerisinin gerçekleştiğini degöstemıiştir.
Özet (Çeviri)
This study contributes to the applicability and efficiency of problem-solving kind ofinteractional activities in Turkish higher education context, and provides a c1ear picture ofour proposal that is the 'thenıe-based case study language teaching activity' with itsdifferences from other problem-solving activities of improvisations. role plays.simulations. and scenarios in language leaming. In the study, we have progressed fromdescribing various kinds of interactional language leaming activities and current practicesto determining what type of further possible problem-solving kind of interactional activitythat contributes better to language learning than others in higher education contexts.In the first chapter. i examined and explored in which classroom students are reall)'learning a foreign language. After describing language classroom as a social context.emphasis was given to interactional classroom discourse as the central part of this socialcontext.In the second chapter. various problem-solving kind of interactional activities in whichstudents work toward a personal solution of a clear-cut problem was analyzed and thencompared and contrasted with their drawbacks and benefits.In the third chapter. we proposed the theme-based case study as an interactionalactjvity in language classroom. The focus is upon the applicability of 'the theme-basedcase study language teaching activity' in Turkish language classrooms at the tertiary levelwith a special enıphasis on its contribution to real contextual language use. The themebasedcase study as a use-oriented language teaching activity is proposed for generallanguage teaching outside the professional context and analyzed as a different activity fromthe two typical profession-oriented applications that are case study method and themebasedlanguage instruction as one of the content-based instruction (CBI) models.In the fourth chapter, we gathered data by implementing collaborative problem-solvingactivities carried out in a group fonnat. We generated data on how the control and theexperiment groups which have been chosen according to the same fixed variables behaveddifferently in the ir growth of interactional language use while implementing improvisation,role play, simulation, and scenario activities in the control group and the theme-based casestudy language teaching activity in the experiment group.In the fifth chapter. we came up with the findings on how the two groups of leamersdiffered in their growth and efficiency of language use and drew conclusions about howthe tw'O contexts in which different problem-solving kind of interactional activities wereapplied contribute better to the development of interactionallanguage use.In order to demonstrate the effectiveness of the study on the type of interactionallanguage learning activities, we had a control group with which we compared the results.The data ",ere generated during collaborative problem-solving activities carried out in agroup format in two different freshman classes of the same features from two sections of agrammar course taught at Istanbul University in the spring semester of 1999. The subjectsin the two groups were totally 85 Turkish university students around 18 years of age. Thestudents enrolled in the course are typical of the general population of students in an EL Tdepartment in Turkey. As a teacher-researcher. we observed and audio-taped the classsessions for gathering the data.The results of the study which has investigated the effects that different languageteaching activities have on classroom interaction have been conclusive. The findings of thestudy on the type of interactional language leaming activities proved that the experimentalgroup outperformed the control group on the use of integrated language skills and suchgroup dynamics as pe er acceptance and flexibility.The data demonstrated that the students in the experimental group undergoing trainingin the theme-based case study language teaching activity significantly increased their useof problem-solving skills and creative- and critical-thinking skills more than otherproblem-solving kind of interactional activities. The activity is found to be highlyfacilitative for the use of the linguistic item to be acquired. Students developed bothtransactional and interactional abilities when theyare engaged in a real problem situationand proposed solutions to a clear-cııt problem in the activity.