The Effects of field dependency and field independency on the performance of certain activity or question forms in listening comprehension ability
Dinleme anlama yetisinde alan bağımlılığın ve alan bağımsızlığın belirli aktivite ve soru tiplerinin performansa etkisi
  1. Tez No: 73428
  2. Yazar: NİLAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN KOPKALLI YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DİNLEME-ANLAMA YETİSİNDE ALAN BAĞIMLILIĞIN VE ALAN BAĞIMSIZLIĞIN BELİRLİ AKTİVİTE VE SORU TİPLERİNİN PERFORMANSINA ETKİSİ Okutman Nilay Yılmaz İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1998 Danışman: Yard. Doç. Dr. Handan Kopkalü Yavuz Bu çalışma, dinleme-anlama yetisinde, alan bağımlılığın ve alan bağımsızlığının belirli aktivite ve soru tiplerinin performansına etkisini araştırmaktadır. Öğrenmeyi etkileyen tüm faktörleri yeteri kadar bilemememiz dil öğretimim zorlaştırmaktadır. Bireylerin farklı dil öğrenme yetileri, bazı araştırmacıları öğrenmede bireysel farklılıkların bir sebebi olan bilişsel tipler üzerinde çalışmaya yönlendirmiştir. Dinleme-anlama becerisi öğretmenler için öğretmesi çok kolay fakat öğrenciler için öğrenilmesi çok zor olan bir beceri olarak düşünülmektedir. Öğretmenler için en zorlayıcı sorunlardan birisi, öğrencilerine dinleme-anlama becerisindeki zorluklarım yenmede nasıl yardım edecekleri konusudur. Bu nedenden dolayı, bilişsel tipler açısından öğrencilerin öğrenmelerine yardım edecek, dinleme-anlama becerisini açıklayan bilgilere gereksinim vardır. Bu çalışma Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Programında gerçekleşmiştir. Çalışmaya toplam 88 birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrenciler, Saklı Şekiller Grup Testindeki puanlarına göre alan bağımlı ve alan bağımsız olarak ayrılmıştır. 9 hafta (18 saat) boyunca, çeşitli dinleme-anlama metinlerinde sekiz aktivite tipi - boşluk doldurma, doğru-yanlış, çoktan seçmeli, bilgi soruları, resimleri eşleme, konuşmacıların anlatım biçimlerini eşleme, tablo tamamlama ve sıraya dizme - üzerine çalışılmıştır. Her hafta 2 aktivite tipi üzerinde durulmuş ve bu aktiviteler bunu takip eden 2 hafta içinde 2 kez test test edilmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre, alan bağımsız öğrencilerin resimleri eşleme, tablo tamamlama ve çoktan seçmeli soru tiplerindeki performanslarının, alan bağımlı öğrencilerin bu soru tiplerindeki performanslarına göre daha iyi olduğu görülmüştür. Öğrenciler, dinleme- anlama yeterliliklerine göre seçildiklerinde bu sonuçlar farklılık göstermiştir. Bu durumda, alan bağımsızlılığının aktivite tiplerindeki performansa etkisine rastlanamamıştır. Bu çalışma, alan bağımlı ve alan bağımsız öğrencilerin performanslarının dinleme-anlama yeterlilik seviyelerine bağlı olarak farklılık gösterdiğini öne sürmektedir. Alan bağımlı öğrencilerin dinleme-anlama yeterlilik seviyeleri ne kadar yüksek olursa, alan bağımsız öğrencilerin bilişsel yapılarından dolayı performanslarının daha iyi olacağı beklenen aktivite tiplerindeki performansları, alan bağımsız öğrencilerinkine göre, o kadar daha iyi olmaktadır. Sonuç olarak diyebiliriz ki, öğrencilerin belirlenen activite ve soru tiplerindeki performanslarında, sadece bilişsel tiplerinin değil dinleme-anlama yeterlilik seviyelerinin de etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the effects of field dependency and independency on the performance of certain activity and question forms in listening comprehension ability. Teaching a language is so difficult that we do not know enough about all the factors affecting learning. Individuals with different language learning abilities have led some researchers to investigate on cognitive style as a source of individual variation in learning. Listening comprehension ability is thought too easy to teach for teachers but too difficult to learn for students. One of the most frustrating questions for teachers is how to help their students overcome their difficulties in listening comprehension ability. Therefore, a clear understanding about listening skill is needed to help students in their learning within the cognitive styles. This study was conducted at Anadolu University Education Faculty English Language Teaching Program. 88 freshmen participated in this study. They were classified as field dependent and field independent based on their scores of the GEFT. They were provided eight activity forms - gap filling, true-false, multiple choice, comprehension questions, matching pictures, matching the tones of the speakers, chart completion and sequencing - in various listening comprehension texts in the course of 9 weeks (18 classroom hours). Each week two forms of activity were practised, and they were tested two times in the following two consecutive weeks. The results of the comparison of the performances of field dependent and field independent learners showed that field independent learners were better in the performances of the question forms of matching pictures, multiple choice and chart completion. The interesting finding of the study was that the results changed when the students were selected based on their listening proficiency level. In that case, field independency did not have an effect on the performances of these activity forms. This study suggests that performances of FI and FD learners differ depending on their listening proficiency level. The higher proficiency FDlearners have, the better they may perform in the question forms in which FI learners are expected to be better because of their cognitive restructuring. In conclusion, the results showed that, not only the cognitive style but the listening proficiency level may also effect the performances on some certain activity or question forms. IV