Hisse senedi değerlemede temel analiz yaklaşımı ve yaklaşımın uygulamadaki kullanımını test etmeye yönelik bir araştırma
- Tez No: 176090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hisse senedi değerlemede temel analiz yaklaşımı ve yaklaşımınuygulamadaki kullanımını test etmeye yönelik araştırma çerçevesinde hisse senedideğerlemede kullanılan modeller ve değerlemede karşılaşılan sorunlar tespitedilmiştir. Kullanılan modellerden hangilerinin sıkça kullanıldığı hangilerinin seyrekkullanıldığı araştırılmıştır. Sık kullanılan modellerin tercih edilme nedenlerisaptanmaya çalışılmıştır.Araştırmanın ikinci kısmında değerlemede karşılaşılan sorunlar tespitedilmiştir. Bu sorunların değerleme sırasında karşılaşılma sıklığı ve hisse senedideğerini etkileme dereceleri ölçülmeye çalışılmıştır. Karşılaşılan sorunları aşmak içinaracı kurum analistlerince kuııanılan yöntemler açıklanmıştır. Son kısımda ısedeğerleme modellerinde yer alan değişkenlerin ölçfilme kriterleri saptanmıştır.Araştırma sırasında ağırlıklı yüzde yöntemi kullanılmıştır. Anketkatılımcılarına kullandıkları modelleri, karşılaştıkları sorunları diğer model vesorunları da dikkate alarak ağırlıklandırrnaları istenmiş, böy lece modellerin kullanımsıklıkları, popülariteleri, sorunların ise etki dereceleri ve sıklıkları ölçülmeyeçalışılmıştır. Değerleme modellerinde yer alan değişkenlerin ölçülme kriterleri içinde aynı yöntem kullanılmış, böylece değişkenlerin değerini bulmak için kullanılacaken ideal kriterler saptanmaya çalışılmıştır.Analistlere Türkiye'deki hisse senedi pıyasasının niteliği sorulmuş,katılımcıların bakış açısıyla Türkiye'deki hisse senedi piyasası değerlendirilmiştir.Geçmişe yönelik bilgilerin kullanılmasında ve geleceğe yönelik projeksiyonlarda kaçyılı esas aldıkları ortalama değer bulunarak saptanmıştır.Araştırma sonuçları EXCEL ve SPSS istatistik paket programıyla analizedilmiştir. Araştırma sonuçlarının ortalama değerleri, standart sapmaları vefrekansları ölçülmüştür. Bulunan sonuçların anlamlı olup olmadığını test etmekamacıyla tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarınıgörselleştirmek için sonuçların grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the circumstances of fundamental analysis approach on stock valuationand testing the appliance of the approach, the valuation models and problems metwhile valuation have been figured out. Among the models, it has been researchedwhich ones have been using most frequently. The reasons for the preference of themost frequently used models have been found out.On the second section of the research, the problems met while valuation havebeen figured out. it has been tried to measure the occurence frequency of theproblems and their effect magnitude on stock value. The methods used forovercoming these problems by security analysts have been expressed. And on the lastsection, the measurement criterias of parameters of valuation models have be enfound oul.Weighted percentage method has been used for the research. Weighting thefrequencies of the used valuation models and problems have been requested from thequestionnaire participants in order to measure the popularity of models and impactmagnitude of the problems. The same method has been used for the parameters ofvaluation model s in order to find out the most ideal criterias for signifying theparameter value.The quality rate of stock exchange market of Turkey has been asked toanalysts and on their point of vİew , stock exchange market of Turkey has beenevaIuated. The number of years, used for using the past statistics,datas and thenumber of years for future projection have been evaluated according to theİrdeclaration.The research results have be en analysed by EXCEL and SPSS computerprogrammes. The me an, standart deviation and the frequencies of research resultshave been measured. One way ANOV A test has been used to test whether the resultsare meaningful or nol. The graphs of the results have been drawn to visualise theresults.