Narcissistic Personality Inventory (NPI) ölçeğinin Türkçe formu dil eşdeğerliliği, güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları
- Tez No: 176107
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CANTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı Narcissistic Personality Inventory (NPI) ölçeğininTürkçe formunun dil eşdeğerliliği, geçerlilik ve güvenilirliğine ilişkindestekleyici bulgulara ulaşmaktır.Orijinal ölçek 1979 yılında Raskin ve Hall tarafından geliştirilmiş, 1988' de iseRaskin ve Terry tarafından bugünkü haline getirilmiştir. NPI kişinin kendininişaretlediği, biri narsisistik içeriğe sahip olan 40 item çiftinden oluşmaktadır veklinik belirti göstermeyen populasyon içinde narsisizm bağlamındaki bireyselfarklılıkları ölçmektedir.Bu çalışmada çevir\ geri-çeviri ve gözden geçirme işlemlerinin ardındanölçeğin dil eşdeğerliliği kızlı erkekli 34 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisiüzerinden gerçekleştirildi. İki hafta arayla ölçeğin orijinal İngilizce ve sonraTürkçe formu verildi. Varsayıldığı üzere, iki form arasında anlamlı bir farkbulunmamış, aralarında yüksek bir korelasyon saptanmıştır (r=.90, p=.OOO). Bubulgu Türkçe formun orijinal İngilizce formla dil eşdeğerliliğine sahip olduğunugöstermektedir.Araştırmanın ikinci aşamasında Türkçe formun geçerlilik ve güvenilirliğinisınamak üzere Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan 339 kız ve erkek öğrencidenoluşan geniş bir örneklem çalışmaya alınmıştır. Ölçeğin güvenilirliği içseltutarlılık ve değişmezlik ölçümleri olan item-tota1 korelasyonu, alfa katsayısı vetest-tekrar test korelasyonuyla saptanmıştır. Bulgular 14. maddenin sıfıra yakınbir korelasyon gösterdiğini açığa çıkarmış ve bu madde ölçekten çıkarılmıştır.Tüm ölçek için alfa değeri .84 olarak buhmmuştur. Bir aylık zaman aralığındaelde edilen yüksek test-tekrar test korelasyonu ise (r=.89, p=.OOO) ölçeğin zamanboyutunda istikrarlı olduğunu kanıtlamaktadır.Yapı geçerliliği için hipotez sınaması ve faktör analizi teknikleri kullanılmıştır.Hipotez sınaması tekniğinde Türkçe formun toplam puanı ile EPQ (EysenckPersonality Questionnaire) Ölçeğinin E (Dışadönüklük) alt-ölçeği arasındakiyüksek korelasyonun (r=.55, p=.OOO) NPI'ın Türkçe formunun yapı geçerliliğineilişkin kanıt olabileceği görülmüştür. Yedi boyutlu doğrulayıcı (confınnatory)faktör analizi, Türkçe ölçeğin orijinal İngilizce formundan farklılık gösteren 7faktörü ortaya çıkarmıştır. Faktör içeriklerindeki bu farklılaşma narsisizminalgılanması ve kavramsallaştınlmasındaki kültürel farklılıkları dile getirdiğibiçiminde yorumlanmıştır. 5 item Ölçeğin faktöryel kümelenmesine uymadığıiçin elenmiştir (12.,13.,17.,28. ve 35.maddeler).Yukarıdaki bulgulara dayanarak 34 itemlik NPI'ın Türkçe formunun dileşdeğerliliğine sahip, güvenilir ve geçerli bir ölçek olduğu söylenebilir. Bundansonra yapılacak çalışmalar için, farklı örneklemler üzerinden ölçeğin içseltutarlığının geliştirilmesi ve geçerliliğinin sınanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to provide supporting evidence for thetransliteral equivalence, reliability anda validity of the Turkish fonn ofNarcissistic Personality Inventory (NPI).The original instrument was developed by Raskin and Hall in 1979 and wasmodified in 1988 to the present fonnat by Raskin and Terry. The NPI is a selfreporttool that includes 40 dyadic-items one of which reflects narcissisticsentiment and measures individual differences in narcissism in non-clinicalpopulation.in the present research, after translation, back-translation and revisiontransliteral equivalence study was carried out on 34 male and female BoğaziçiUniversity students. English and Turkish forms of the sc ale were given with 2weeks interval. As hypothesized, no significant difference was found betweenthe two language forms while high correlation was established (.90, p=.OOO).This fınding of no difference indicates that the Turkish version of the NPI hastransliteral equivalence value to the original English fonn.The second phase of the research inc1udes the test of reliability and validityof the Turkish fonn of the NPI using a large heterogeneous samle of 339 maleand female students from Boğaziçi University. For reliability, internalconsisteney and stability measures were obtained in the fonn of item-totalcorrelations, alpha coeffıcents and test-retest correlations. Findings revealed thatitem 14 had near-zero correlation with total score and was deleted from theInventory. Alpha coefficient for the total scale was .84. The obtained high testretestscore correlation with a 1 month interval (r=.89, p=.OOO) attested to the thestability of the scale throughout time.For construct validity of the Turkish fonn of the NPI, factor analysis andhypothesis testing techniques were used. in the hypothesis testing, highcorrelation between total score of the Turkish form of the NPI and the E(Extraversion) sub-scale of the EPQ (Eysenck Personality Questionnaire) whichwas found to be r=.54 (p=.OOO) provides evidence for the contruct validity of theTurkish form of the NPI. in the factor analysis, seven dimensional confırmatoryfactor analysis yielded seven-factor structure for the Turkish fonn of the NPIsomewhat different from the original English form. This differentiation in thecontents of the factors was interpreted to indicate cultural differences in theperception and the conceptualization of narcissism. We dropped 5 items becausethey didn't contribute to the cluster structure of the scale (items 12, 13, 17, 28and 35).Based on the above reported data, it is concluded that 34-item Turkish formof the NPI has transliteral equivalence as well as reliability and validity. it isrecommended that further research be conducted with the Turkish form of theNPI on various saınples to develop its internal consistency and to test itsvalidity.