Measuring the automation level of generic activities of Turkish banks
  1. Tez No: 17630
  2. Yazar: M.A.LEVENT KUTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ııı özet Türk Bankalarında Yapılan işlemlerin Otomasyon Seviyesinin ölçülmesi M.A.Levent KUTAN işletme Yüksek Lisans Eylül, 1991 Bu araştırma esas olarak, Türk Bankalarında yapılan işlemlerin otomasyon seviyesinin ölçülmesi için yapılmıştır. Türk Bankacılık sistemindeki otomasyon, araştırma konusu olarak seçilmiştir. Bankacılık, yüksek derecedeki homojenliği ile iyi tanımlanmış bir endüstri olarak ayırıcı bir avantaja sahiptir. Ayrıca, bankacılıkta uygulandığı gibi otomasyon da aynı derecede iyi tanımlanmış ve homojendir. Bununla birlikte otomasyon, ticari olarak kullanılan ve anlaşılabilir ofis otomasyonu kavramı üzerine odaklandırılmıştır. Bu araştırma Bankaların yaptıkları işlemleri dikkate alarak rakiplerine göre otomasyon düzeylerini belirlemelerine yardımcı olacaktır. Böylece Bankalar kolaylıkla avantajları ve/veya dezavantajları olduklarıIV işlemleri ortaya çıkarabileceklerdir. Bunun sonucunda da, işlemlerinin otomasyon sevilerine göre bazı yeni kararlar alabileceklerdir. Ayrıca bu araştırma, bilgisayar şirketlerininde yeni satış fırsatları ortaya çıkarmalarına yardımcı olacaktır. Bankacılıktaki işlemlerin otomasyon düzeylerinin bilinmesi ile bu şirketler yeni ürünler ortaya çıkarabileceklerdir. Mesela, herhangi bir bilgisayar firması henüz otomasyona geçmemiş bir işlemle Bankaların ihtiyaçlarını karşılamada yeni bir uygulama programı geliştirip, bunu satışa sunabilirler. Başlangıç sayfaların sayısı Sayfa sayısı Kaynak sayısı Tablo sayısı Şekil sayısı 10 97 77 10 20
Özet (Çeviri)
Abstract Measuring the Automation Level of Generic Activities of Turkish Banks M.A.Levent KUTAN Master of Business Administration September, 1991 Our main aim is to study the automation level of the generic banking activities of major Turkish Banks. Automation in Turkish Banking system was selected for investigation. Banking has the distinct advantage of being a narrowly defined industry with a high order of homogeneity. Automation, as applied to bank activities, is equally well- defined and homogeneous. In addition to this, it is focused on the office automation concept which is commercially available and understandable. This study will help these banks" in identifying their current position against rivals with respect to the automation level of the generic banking activities that they perform. They can easily identify the activities they have11 got an advantage and/or disadvantage with respect to automation. Consequently, they can also set some objectives and take some actions according to the automation of their activities. This study will also help the computer companies identify new areas of opportunities. Knowing the automation level of the banking activities, they may develop some new products. Such as, a computer company could develop a new application program to fulfill the needs of banks for an activity which is none-automated. Number of preliminary pages : 10 Number of pages : 97 Number of references : 77 Number of tables : 10 Number of figures * : 20