İşletmelerde vergi planlaması ve Türkiye örneği
- Tez No: 176354
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGÜTAY AKŞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu doktora tezinde, kuruluş aşamasından sona ermelerine kadar olan yaşam süreçleriboyunca işletmelerin ödemekle yükümlü oldukları vergileri vergi kanunlarının çizdiği sınırlariçinde en aza indirme yönündeki davranışlarının teorik temelleri ortaya konulmakta veTürkiye örneği incelenmektedir. Vergi mükelleflerinin vergiye karşı tepkileri ve vergilerinişletmeler üzerindeki etkileri tartışıldıktan sonra, Türk gelir, kurumlar, katma değer ve özeltüketim vergilerinde uygulanabilecek vergi planlaması araçları değerlendirilmektedir.Çalışmanın temel hipotezi, yasal vergi planlamasının, işletmelere önemli vergi tasarruflarısağlayacağı, böylece, işletmelerin ellerindeki fonları ekonomik bakımdan daha verimli veetkin kullanacakları varsayımı altında kazançlarının artacağı, dolayısı ile orta ve uzundönemde daha büyük vergi ödeme potansiyeline sahip olacakları, bunun da ekonomininbütününü olumlu yönde etkileyeceğidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates theoretical basis of fırm- behavior to minimize the ir taxburden which they have to endure on all stages of their life-time, from the very beginning tothe end, within the limits of tax law. it also examines the above mentioned subject in Turkishcase. Af ter discussing the resistance of tax payers against taxes and the impacts of taxes onfirms, tax planning instruments which are applicable to Turkish income, corporations, valueadded and excise taxes have been scrutinized. The hypothesis of this dissertation is that alegal tax planning policy provides signifıcant tax advantages to fırms, thus, under theassumption that as a result of having the opportunity to use the funds more efficiently andeffectively, their profıts will be increased, hence, in the long term the enterprises will have alarger tax paying potential in the future and that will consequently affect whole economy inthe positive way.