Turc-Soviet relations within a changing global context 1985-1990
  1. Tez No: 17639
  2. Yazar: MEHMET METİN EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATTİLA ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET değişen küresel çerçevede türk-sovyet ilişkileri 1985-1990 EKER, Mehmet Metin Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası ilişkiler Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Attila Eralp Eylül, 1991, 137 sayfa. 3u çalışmanın amacı 1985-1990 dönemindeki Türk-Sovyet ilişkilerini, uluslararası ilişkilerin değişen küresel çerçevesi açısından analiz etmektir. ilk bölümde, ekonomi ile siyaset arasındaki ilişki ile uluslararası ilişkilerin ekonomi politiği üç ana yaklaşımdan faydalanılarak ele alınmakta ve bu çerçevede uluslararası sistemdeki değişikliklerin sebeplerine ve bu değişikliklerin Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğine ışık tutulmaya çalışılmaktadır, ikinci bölümde ise birinci bölümde ortaya konmaya çalışılan perspektifle Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiler ayrıntılı olarak incelenmekte ve artan işbirliği imkanları üzerinde durulmaktadır. Çalışmada, uluslararası sistemde meydana gelen değişikliklerin Türkiye ve Sovyetler Birliği 'nin ekonomik ve siyasi yönelimlerinde paralellikler sağlayarak incelemeye konu olan dönemde daha istikrarlı ve kalıcı bir ilişki için gerekli zemini yarattığı sonucuna varılmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TURCO-SOVIET RELATIONS WITHIN A CHANGING GLOBAL CONTEXT 1985-1990 EKER, Mehmet Metin M.S. in International Relations Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Attila Eralp September, 1991, 137 pages. This study aims to analyze Turco-Soviet relations in the period of 1985-1990 from the perspective of a changing global environment in international relations. In Chapter I, the political economy of international relations, as symbolized by the interaction of economics and politics is studied through three major approaches in the field and within this context it is attempted to shed light on the causes of the changes in the international system and how these changes affect the relations between Turkey and the USSR. In Chapter II, the economic and political relations between Turkey and the Soviet Union are analyzed from the perspective worked on in the first chapter in detail and increasing fields of cooperation are focused on. The main conclusion reached is that the changes in the international system have provided Turkey and USSR a conducive environment in their economic and political orientations and thus created the necessary ground for a more stable and long-lasting form of relationship in the period under review. Ill