Intergovernmentalism in the European Community: The European political cooperation field
  1. Tez No: 17652
  2. Yazar: F.DİLEK ÇATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Topluluğunun“hükümetler-arası”çalışma tarzını incelemektedir. Ata tartışma Avrupa Topluluğunun başlangıçtaki“uluslar-üstü”ideoloji ve kurumsal yapılanmasına karşı, karar verme mekanizmalarının“hükümetler-arası ”bir şekilde geliştiğidir. Çalışma, genellikle Topluluktaki kurumsal mekanizmalar ve karar verme üzerine yoğunlaşmakta ve özellikle, Avrupa Politik iliğini incelenmektedir. Dış politika alanında bir işbirliği çabası“uluslar-üstü”bütünleşmede son aşama olabileceğinden, Avrupa Politik fşbi r 1 i ği ndeki karar alına yöntemleri Topluluktaki ana eğilimi gösterebilmek açısından önemli görülmüştür. Çalışma, giriş ve sonuç dışında üç bölüm içermektedir. Birinci bölümde Avrupa Topluluğunun“uluslar-üstü”yapıda oluşumu, İkinci Dünya Savaşı sonrası ortam ve bölgesel bütün 1 eşme teorileri ışığında incelenmektedir. İkinci Bölümde Topluluktaki“uluslar-üstü”yapıdan“Hükümetler-arası ”yapıya doğru olan değişim gösterilmiştir, Üçüncü bölüm Avrupa Politik işbirliği üzerine odaklanmıştır ve yaptırımcı ortak politikalar üreten“uluslar-üstü”bir organ olmaktan öte, sadece hükümetler-arası yöntemlerle çalışan bir işbirliği aracı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The object".! ve of this study is to analyse the intergovernmental method of action in the European Community. The main argument is that the decision making in the European Community has evolved into an intergovernmental form as against the initial supranational i st ideology and institutional design. The study in general concentrates on the institutional mechanisms and decision making in the Community and specifically examines the mechanism of European Political Cooperation ( EPC ). Since an exercise of cooperation in the field of high politics could be the last stage of supranational integration, the decision making in EPC is considered to be important in showing the main trend in the Community. The study contains three chapters other than the introduction and the conclusion. Tn Chapter T, the supranational formation of the European Community in the light of the post Second World War climate, and the theories of regional integration are examined. Tn the second chapter the shift from supranati ona 1 i sm to i ntergovernmenta 1 i sm in the Community is analysed. The third chapter focuses on the European Political Cooperation and concludes that it is merely a cooperation machinery through intergovernmental methods rather than a supranational organ producing sa net i ona ry common f o re i gn po 1 i c i es. - iv -