Kavram yanılgısı ve çoklu zeka alanlarının ilişkilendirilmesine dayalı bir öğretimin kavram yanılgılarının giderilmesindeki etkisinin incelenmesi 'Mikroorganizmalar...?'
The study of the effects of instruction based on relating misconceptions and multiple intelligence areas on breaking misconceptions ?Microorganism?...?
- Tez No: 176663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmanın amacı, öğretim sürecini olumsuz yönde etkileyen değiskenlerden biri olan öğrenci kavram yanılgıları ile aynı öğrencilerin zeka alanları arasında bir iliski veya paralellik olup olmadığını tespit etmek, tespit edilen kavram yanılgılarının bazı zeka alanlarına spesifik olup olmadığını göstermek ve bu tespitlerin; tasarlanacak öğretim metoduna transferiyle olusturulacak yeni bir öğretim modelini uygulayarak kavram yanılgılarını asmaktır. Bu arastırma; Balıkesir ?li Merkez okullarından birinde deney grubunu 33 kontrol grubunu 30 öğrencinin olusturduğu iki farklı 6. sınıf öğrencileriyle yürütülmüstür.. Betimsel yapıda olan bu arastırmada veri toplama aracı olarak; ?zararlı organizmalar? konusuyla ilgili kavram yanılgılarını tespit etmek için hazırlanan bir anket, ?görüsme formu yaklasımı?yla yapılmıs bir görüsme, verilen cevapların analizi için analiz tabloları, öğrencilerin çoklu zeka alanlarını tespit etmek için; çoklu zeka envanteri ve çoklu zeka alanları gözlem formu kullanılmıstır. Elde edilen veriler; öğretimi olumsuz yönde etkileyen kavram yanılgıları ile çoklu zekâ alanları arasında bir iliski olduğunu göstermektedir. Bu iliskiler dikkate alınarak yapılacak olan etkinliklerle zenginlesecek öğrenme- öğretme ortamının, profili çizilmeye çalısılmıs ve orijinal çerçeveler kazandırılarak bir öğretim tasarlanmıstır. Tasarlanan bu öğretim sonucunda; öğrencilerin ön bilgilerinde var olan kavram yanılgılarının giderildiği tespit edilmistir. ANAHTAR KEL?MELER: Kavram Yanılgısı, Çoklu Zekâ Teorisi, Öğretim
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship or parallelism between the students? misconceptions, which negatively affect learning processes, and their intelligence area. Moreover, it is also aimed to show if certain misconceptions are specific to certain intelligence areas and to overcome the misconceptions through a new teaching model that would be formed by transferring the findings to the newly designed teaching method. This study was conducted in an elementary school in the city of Balikesir on two six grade classes, of which, one is the experimental (N = 33) and the other makes up the control (N = 30) groups. In this descriptive study, as the data collection instrument, a questionnaire formed to determine misconceptions about ?harmful organisms? subject, an interview created using ?interview form approach?, analysis tables for the analysis of collected answers, to assess students? intelligence areas a multiple intelligence inventory and a multiple intelligence areas observation form were used. According to the collected data; there is a relationship between the misconceptions that negatively affect teaching and the multiple intelligence areas. A profile of the teaching-learning environment, which would be enriched using activities developed by taking this relationship into account, was tried to be drawn out and a teaching with its original framework was planned. After performing this teaching, it was found gut that the misconceptions existed in the preconceptions of the students were remedied. KEY WORDS: Misconception, Multiple Intelligence Theory, Teaching.