Euclid geometri ve hiperbolik geometrinin matematik eğitimdeki yeri ve önemi
The place and importance of Euclid geometry and hyperbolic geometry in education
  1. Tez No: 176662
  2. Yazar: BAHRİYE EDA YILGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BASRİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmanın ana amacı, Euclid geometri ile hiperbolik geometrinin temel benzer ve farklı yanlarını ortaya koymaktır. Hiperbolik geometrinin de matematik egitimi açısından önemli oldugu ve mutlaka üzerinde durulması gerektigi savunulmustur. Bu açıdan ikinci bölümde; Euclid'in hayatından, Euclid geometrisinden, zaman içinde Euclid dısı geometrilerin olusumundan ve bu konu ile ilgilenen matematikçilerden bahsedilmistir. Üçüncü bölümde; hiperbolik geometri ile ilgili temel kavramlar ve gerekli teoremler verilmistir. Dördüncü bölümde; hiperbolik gösterimler tanıtılmıstır. Besinci bölümde ise hiperbolik geometri ve Euclid geometrisi ile ilgili karsılastırmalar verilmistir. Son olarakta altıncı bölümde ise hiperbolik geometrinin ve Euclid geometrisinin egitimdeki yeri ve önemi üzerinde durulmustur. ANAHTAR SÖZCÜKLER : hiperbolik üçgen / hiperbolik dogru /euclid postulatları / hiperbolik orta
Özet (Çeviri)
The main aim of this work is to express the main similar and different sides of Euclid geometry and hyperbolic geometry. It has been defensed that hyperbolic geometry is also important in mathematics education and it must certainly be focused on. So, in the first part life of Euclid geometry, the existance of non euclid geometries during the time and mathematicians who worked on this subject have been mentioned. In the third part hyperbolic representations have been introduced. And in the fourth part, comparisons about Euclid geometry and hyperbolic geometry have been mentioned. KEY WORDS : hyperbolic triangle / hyperbolic line/ euclid postulates /hyperbolic middle