Bazı metal içeren boratlı, fosfatlı ve borfosfatlı bileşiklerin sentezi ve yapısal karakterizasyonu
Syntheses and structural characterizations of certain compound of metal borates, phosphat borophosphates
- Tez No: 176665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez çalısmasında, katı-hal, mikrodalga ve hidrotermal yöntemler kullanılarak bazı metal boratlı, fosfatlı ve borfosfatlı malzemelerin sentezlenmesine çalısılmıstır. Elde edilen ürünler XRD, FTIR, TG-DTA, SEM ve diger analitik yöntemler kullanılarak analiz edilmistir. Katı-hal yöntemi kullanılarak yapılan deneylerde, Co2Ni(BO3)2 ve CoNi2(BO3)2 bilesikleri ilk defa ve saf olarak basarılı bir sekilde sentezlenmislerdir. Her iki orjinal bilesiginde, ortorombik sistemde kristallendigi bulunmus, uzay grupları Pnmn olarak belirlenmistir. Co2NiBPO7 ve CoNi2BPO7 bilesikleri de katıhal sentez yöntemleri kullanılarak ilk defa ve az bir safsızlıkla sentezlenebilmistir. Elde edilen ürünlerin monoklinik sistemde kristallendigi ve uzay gruplarının Cm oldugu bulunmustur. Hidrotermal yöntem kullanılarak yapılan deneylerde vaterite yapısına sahip NdBO3 bilesigi ilk ve saf olarak basarılı bir sekilde üç farklı yol kullanılarak sentezlenmistir. Deneysel ürünler monoklinik sistemde indekslenmis, uzay simetrilerinin (P) grubuna baglı oldukları görülmüstür. Mikrodalga yöntem kullanılarak yapılan deneylerde, Co2Ni(BO3)2 bilesigi az bir safsızlık ile ilk kez bu çalısmada basarılı bir sekilde sentezlenmistir. Elde edilen bilesigin kristal yapısının ortorombik ve uzay grubunun Pnmn oldugu belirlenmistir. Literatürde bulanan bazı metal boratlı ve fosfatlı bilesikler, bu çalısmada ilk defa hidrotermal ve mikrodalga yöntemler kullanılarak sentezlenmistir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: katı-hal reaksiyonları / hidrotermal yöntem / mikrodalga teknikler / metal boratlar / metal fosfatlar / metal borfosfatlar / x-ısınları toz kırınımı
Özet (Çeviri)
This study?s principle aim was the synthesize of some new type metal borates, phosphates and borophosphates by using conventional solid-state techniques, microwave and hydrothermal methods. The experimental products were characterisized by XRD, FTIR, TG-DTA, SEM and other analytical methods. The compounds, Co2Ni(BO3)2 and CoNi2(BO3)2 firstly and successfully were synthesized by using thermally-induced solid-state reactions. It was found that both of the original compounds had orthorhombic crystal system and Pnmn space groups. The Co2NiBPO7 and CoNi2BPO7 were also synthesized firstly by solid-state reactions techniques with a small amount of impurity. The obtained products had monoclinic systems with a Cm space group. Vatarite type NdBO3 was synthesized by hydrothermal method using the three different experimental procedures in pure form for the first time. The obtained products were indexed in monoclinic crystal system and it was found that theirs space symmetries were belong to P groups. In the microwave assisted syntheses, Co2Ni(BO3)2 was obtained firstly and with a small impurity. It was found that Co2Ni(BO3)2 had orthorhombic crystal system and its space group was defined as Pnmn. In this study, some of the compounds which were known as metal borates and phosphates were synthesized by using hydrothermal and microwave methods for the first time. KEY WORDS: solid-state reactions / hydrothermal method / microwave techniques / metal borates / metal phosphates / metal borophosphates / x-ray powder diffraction