İlköğretim 7. sınıf elektrostatik konusunun bilgisayar destekli öğretim tasarımı
A desing of computer assisted instraction of the electrostatic chapter at the 7th grade in primary school
- Tez No: 176666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KÜÇÜKÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalısmanın amacı, ilköğretim 7. sınıf elektrostatik konusunun bilgisayar destekli öğretim tasarımını yapmaktır. Çalısmada kullanılacak öğretim materyali tasarlanırken öncelikle mevcut öğretim tasarımı modelleri ve bilgisayar destekli öğretim yazılımı gelistirme basamakları incelenmistir. Yazılım, incelenen öğretim tasarımı modellerini kapsayan Genel Tasarım Modeli'ne uygun olarak, analiz, tasarım, gelistirme, uygulama ve değerlendirme asamalarıyla gelistirilmistir. Materyal gelistirilirken elektrostatik konusunda literatürde karsılasan kavram yanılgıları arastırılmıs ve bu yanılgıları gidermek için sunulan öneriler doğrultusunda etkinlikler tasarlanmıstır. Yazılımda ön test, konu anlatımları, etkilesimli örnekler, simülasyonlar, videolar ve son test bulunmaktadır. Sonuç olarak Fen ve Teknoloji derslerinin bilgisayar destekli olarak islenmesi için hem öğrenciye hem öğretmene yardımcı olacak bir materyal hazırlanmıstır. ANAHTAR KEL?MELER: Bilgisayar destekli öğretim, fizik eğitimi, öğretim tasarımı, elektrostatik öğretimi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design a computer assisted instruction of electrostatic chapter at 7th grade in primary school. Firstly existing instructional design models and development stages of computer assisted instructional software have been investigated while instructional material used in the study has been being designed. The software has been designed conveniently according to ADDIE model which encloses instructional design models investigated and consists of analysis, design, development, implementation, and evaluation stages. While the material has been being developed, misconceptions encountered in literature have been searched and activities have been designed according to suggestions offered for eliminating the misconceptions. The software contains Pre- Test, Tutorial, Interactive Examples, Simulations, Videos, and Post-Test. As a result, a material assisting both student and teacher has been prepared for lectures on Science and Technology course as computer aided. KEY WORDS: Computer assisted instruction, physics education, instructional design, instruction, teaching of electrostatic.