AISI 1040 ve AISI 304 çeliklerinin sürtünme kaynak yöntemiyle kaynak edilebilirliğinin araştırılması
Investigetion of weldability of AISI 1040 and AISI 304 steels by friction welding
  1. Tez No: 176689
  2. Yazar: DİNÇER DİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SARE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaçların artması imalat yöntemlerini etkilemiştir. Kaynak tekniği de bunlardan birisidir. Maliyeti en aza indirilebilmek için farklı malzemelerin kaynağı büyük önem kazanmaktadır. Katı hal kaynak yöntemlerinden biri olan sürtünme kaynağı yöntemi ile farklı malzemelerin kaynağı mümkündür. Bu çalışmada, AISI 304 paslanmaz çeliği ve AISI 1040 karbon çeliklerinin sürtünme kaynağı ile kaynak edilebilirliği araştırılmıştır. Böylece maliyeti yüksek olan AISI 304 çeliğinin sarfiyatından tasarruf sağlanması amaçlanmıştır. Kaynak sırasında, kızıl ötesi sıcaklık ölçme cihazı ile kaynak yerlerinin sıcaklık değişimleri ölçülmüştür. Kaynak sonrası numunelere çekme, sertlik deneyleri uygulanmış, mikro yapı incelemeleriyle birlikte EDS analizleri yapılarak optimum kaynak parametreleri saptanmıştır. Ayrıca numunelere uygun şartlarda ısıl işlem uygulanarak tane yapıları ve mekanik özelliklerdeki değişimler araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, bu iki çeliğin sürtünme kaynağı ile birleştirilebileceği görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sürtünme kaynağı / AISI 304 paslanmaz çeliği / AISI 1040 karbon çeliği / mikro yapı
Özet (Çeviri)
Recently development of technology and increase of necessities have been effected manufacturing methods. Welding procedure is one of the methods that has been changed. Welding of different materials becomes very important to reduce cost. With friction welding method which is one of the solid state bonding methods, it is possible to weld different materials. In this study, the weldability of AISI 304 stainless steel and AISI 1040 carbon steel by friction welding were researched. So it was aimed to save consumption of AISI 304 stainless steel which has high cost. During welding process, temperature variations in the welding places were measured with infrared temperature measurement device. After welding, tensile and hardness experiments were done on specimens, EDS analyses were carried out by examining micro structures to determine optimum welding parameters. In addition changes at grain structures and mechanical properties were researched by applying heat treatment under suitable conditions As a result of this study, it was seen these two steels could be joined by friction welding. KEY WORDS: Friction welding / AISI 304 stainless steel / AISI 1040 carbon steel / micro structure