Bazı magnezyum boratlı bileşiklerin katı-hal kimyasal yöntemlerle sentezlenmesi ve karakterizasyon çalışmaları
Synthesis and characterization of compounds with some magnesium borate tyape by solid-state reactions
  1. Tez No: 176688
  2. Yazar: ERDOĞAN AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İMDAT KADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalısmada mikrodalga enerji ve termal sıcaklıktan yararlanarak bazı magnezyum borat tipli bilesiklerin sentezini katı-hal reaksiyonları ile gerçeklestirmeyi hedefledik. Deneysel reaksiyon ürünlerinin karakterizasyonunda X-ısınları kırınımı (XRD) baslıca yöntem olarak kullanılmıs, bilesiklerdeki fonksiyonel grupların varlıkları da FTIR spektroskopik yöntemle desteklenmistir. Mikrodalga yardımlı sentezlerde, Mg(NO3)2.6H2O, H3BO3 ve B2O3 baslangıç kimyasalları 1'molden 6 mole kadar degisen oranlarda katı-hal reaksiyonuna sokulmustur. Deneyler, 2.45 GHz frekanslı 750 W'lık mikrodalga enerji altında 10 dakikalık reaksiyon süresiyle gerçeklestirilmistir. Ürünlerin XRD analizleri incelendiginde, amorf yapıya sahip oldukları ve kristal yapılı herhangi bir magnezyum boratlı bilesigin olusmadıgı anlasılmıstır. Termal yoldan gerçeklestirilen katı-hal kimyasal raksiyonlarında ise 3 saatlik deneyler sonucunda 500 0C'de baslangıç kimyasalları olarak MgO ve H3BO3'ün reaksiyona girmeden ortamda kaldıkları, 600 0C'de ise reaksiyon ortamında bir miktar baslangıç kimyasallarının bulunmasına karsın Mg2B2O5 bilesigine ait kristallerin (JCPDS kart numaraları 15-537 ve 16-168) olusmaya basladıkları anlasılmıstır. H3BO3'ün mol oranı 2'den baslayarak 6 mole kadar arttırıldıgında ise Mg2B2O5 bilesiginin yanında Mg3(BO3)2 (JCPDS kart numarası 5?648) bilesiginin olustugu gözlenmistir. Benzer deneyler 700, 800 ve 900 0C de tekrarlandıgında, önceki olusumlara benzer sonuçlar gözlenirken 900 0C de baslangıç kimyasallarının artık ortamda kalmadıklarını XRD çekimlerinden anlasılmıstır. ANAHTAR KELMELER : Bor kimyası, magnezyum boratlar, X-ısınları kırınımı, Katı-hal sentezi
Özet (Çeviri)
This study?s principal goal was to synthesize some compounds with magnesium borate types by solid-state reactions using microwaves and thermal energy. The experimental products were characterisized by X-ray diffraction technique and the presence of functional groups in the products were supported using Fourier Transform Infra Red Spectroscopic (FTIR) method. In the microwave-assisted syntheses, the initial reactant of Mg(NO3)2.6H2O, was reacted individually with H3BO3 and B2O3 reactants in the various mole ratios increasing from 1mole to 6 moles. Experiments, were carried out in a domestic microwave oven under conditions of 2.45 GHz frequency and 750 W power, 10 minutes reaction times. Investigating the XRD difractograms of experimental reaction products, it was concluded that all the microwave synthesized products were amorphous instead of crystalline phases.and there was no compound having magnesium borate composition. In the solid-state reactions carried out by thermal energy, at 500 0C we had found that the initial reactants of MgO and H3BO3 were not reacted.. At 600 0C, we had stil found some unreacted initial chemicals but the compound Mg2B2O5 was started to crystallisize (JCPDS Card munbers : 15-537 and 16-168) at the end of 3 hours reaction times. When we increased the mole ratios of H3BO3 to 2 to 6 mole, in addition to Mg2B2O5, a second type of magnesium borate compound, Mg3(BO3)2 (JCPDS card no : 5-648) was crystallisized as a second phase. When we done similar experiments at 700, 800 and 900 0C tempratures, we had found similar results as previous experiments, but for 900 0C expeirment we didn?t find any initial chemical reactanats. KEY WORDS : Boron chemistry, magnesium borates, X-ray diffraction, solid-state synthesis