AISI/SAE 1040-2738-304 çeliklerinin sertleşme kabiliyetlerinin Jominy deneyi ile araştırılması
The investigation of the hardening ability of AISI/SAE 1040-2738-304 steels with Jominy test
- Tez No: 213019
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP SAİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çeliklerin sertleştirme sonrası kazanacağı sertlik, hiç şüphesiz ki satın almada tercih faktörlerinden en başta gelenidir. Sertleşme derinliği ve sertleşme kabiliyetinin bilinmesi çelik seçimini kolaylaştırır. Sertleşme kabiliyetini tespit etmek için kullanılan metodun ucuz, kolay ve pratik olması onun yaygın olarak kullanılmasını sağlayacaktır.Günümüzde en yaygın kullanılan sertleşebilirlik deneyi Jominy tarafından geliştirilen Jominy ? Alından su verme deneyidir. Jominy deneyi sonucunda elde edilen Jominy eğrileri aynı sınıf çeliklerin farklı sertleşebilirliklerini karşılaştırmak için kullanılabilecek ilk akla gelen eğrilerdir. Jominy eğrileri aynı zamanda çeşitli ortamlarda soğutularak sertleştirilmiş farklı boyutlardaki çelik çubuklarda beklenilen sertlik dağılımını tahmin etmede de kullanılabilir.Bu çalışmada SAE/AISI 1040 ? 2738 ve 304 çelikleri Jominy ? Alından su verme yöntemi ile sertleştirilmiş, Jominy eğrileri çıkarılmış, mikro yapı resimleri çekilerek sertleştirildikten sonraki yapı değişiklikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The hardness of steels after hardening, is the crowning of the factors in buying, without a shadow of doubt. The knowledge of hardening deprth and hardening ability enables the steel selection. Being cheap, easy and practical of the method that is used to determine the cepability of hardening will maintain it to be used extensively.At the present day the most common hardenability test is Jominy-giving water on one side test which is developed by Jominy. Jominy curves obtained after Jominy test are the first remembered curves to compare the hardness of the same class steels. Jominy curves can also be used to anticipate the hardenability dispersal of the different dimensioned steel bars which are hardened by cooling in different media.In this study, SAE/AISI 1040-2738 and 304 steels are hardened by Jominy- giving water on one side method; Jominy curves are obtained; structure differences are observed after hardening by taking micro structure pictures.