Understanding and demonstrating the contribution of objects to the construction of the idea of future in science fiction films
Bilim kurgu filmlerindeki nesnelerin gelecekle ilgili fikirlerin oluşmasındaki katkısının anlaşılması ve gösterilmesi
  1. Tez No: 176711
  2. Yazar: GÜLEN TOKER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FİGEN IŞIK TÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sahne ve Görüntü Sanatları, Industrial and Industrial Engineering, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bilimkurgu sineması sıklıkla gelecekle ilgilenir ve geleceğe dair çeşitli alternatif senaryoları izleyicisine sunar. Geleceğe dair her bilimkurgu filmi, seyircisine gelecekle ilgili farklı bir fikir verirken, aynı zamanda günümüze ait bir ideolojiye de destek verir. Genel olarak bilimkurgu, günümüzden yola çıkıp geleceğe dair temkinli tahminler yürüterek, ve de spekülasyona başvurarark yeni bir dünyanın temelini atar: Uzaylılar, androidler veya klonlar bu yeni dünyanın bir parçasıdır; galaksiler arası federasyonlar diplomatik ilişkileri düzenlemektedir ya da doğal felaketler insan ırkını yok olmayla karşı karşıya getirmiştir. Her durumda bu yeni dünyadaki vazgeçilmez faktör, yeni objelerin dört bir yanı çevrelemiş olmasıdır. Geleceğin bu objeleri de, filmde tanıtılan geleceğe uyum sağlayacak ve o gelecekteki insan ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, bugünkü objelerden temkinli ve akılcı tahminlerle veya spekülasyonla tasarlanırlar. Bilimkurgu filmlerindeki gelecek fikrinin ve bu fikirlerle ilişkili günümüz ideolojilerinin desteklenmesi, bahsedilen objelerin materyal olarak filmdeki varlıklarına bağlıdır. Bu çalışma, bilimkurgu sinemasında geleceğe dair fikir ve ideolojileri tanıtmakta ve gelecek objelerinin bunları ne şekilde desteklediğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The science fiction cinema is often concerned about future, and presents to its audience possible alternatives for it. Each science fiction film about the future constructs a different idea in the audience?s mind and supports a currently existing ideology at the same time. The science fiction genre extrapolates and speculates about future which results in a new world: Aliens, androids or clones become participants of this world, intergalactic federations regulate diplomatic relationships or natural disasters endanger the whole humankind. The indispensable factor in every case is that new objects surround the future. They are extrapolated or speculated as well from the objects of today in order to fit to and satisfy the needs of the future world of the science fiction film. The ideas about the future presented in the film are supported by the material existence of these future objects. This study demonstrates the ideas and ideologies in respect to future in the science fiction cinema and investigates how the future objects contribute to constructing them.