Determination of runoff coefficient of basins by using geographic information systems
Havzaların akış katsayılarının coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla bulunması
  1. Tez No: 176716
  2. Yazar: SEZEN ACINAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURÜNNİSA USUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye jeolojik, hidrolojik ve iklimsel açıdan çok farklı koşullara sahiptir. Bu nedenle akış katsayıları havzadan havzaya değişim göstermelidir. Fakat Türkiye'nin tüm havzalarındaki akış katsayıları için 0.37 olan bir değer kullanılmaktadır. Bu tezde, Batı ve Güney Anadolu'daki 48 alt havzanın aylık, mevsimlik ve yıllık akış katsayıları eş zamanlı ve 26 yıl ortalaması olan akım ve yağış verileri kullanılarak bulunmuştur. Bunların zamansal ve konumsal dağılımları incelenir ve havza parametreleriyle aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bazı havzaların akış katsayıları gerçeğe aykırı olarak büyük olduğundan bu havzalar analizlerden çıkarılmıştır.Havza sınırları ve parametreleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla çıkartılmış ve havzaların alansal ortalama yağışları ArcObject içinde visual basic programlama dili kullanarak yazılan bir program yardımıyla bulunmuştur. Box-Cox ile dönüştürülmüş veriler regresyon analizlerinde kullanılmıştır. Bölgede doğal akımı etkileyen çok sayıda baraj vardır. Üzerinde barajların olduğu akarsular bulunup, havzaları analizlere katılmamıştır. Sonuçlar, tüm çalışma alanında yıllık ve mevsimlik akış katsayıları ile havza parametreleri arasında çok güçlü bir ilişkinin bulunmadığını, fakat bazı havzalarda ise bu ilişkinin önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has very different geomorphologic, hydrologic and climatic conditions, so the runoff coefficient should be different from one basin to another. But only one constant value, which is 0.37, is being used for all the basins in Turkey. In this thesis, monthly, seasonal and annual runoff coefficients of 48 sub-basins in western and southern part of Anatolia are determined by using synchronous and average rainfall, runoff data of 26 year record period. Their temporal and spatial distributions are investigated. The relationship between the basin parameters and the runoff coefficient are also examined. Some of the basins have unrealistic large runoff coefficients, therefore excluded from the analyses.The basin boundaries and parameters are determined by using Geograhic Information System (GIS), and areal average precipitations are found by a program written in visual basic language that uses ArcObjects. The Box-Cox transformed data are used in regression analysis. There are a number of dams in the region, which affect the natural flow. Such streams are found and their sub-basins are not used in the analyses. The results revealed that there is not a strong the relationship between the basin parameters and annual and seasonal runoff coefficients for the whole region, but there are significant relations between them for some basins.