Physical and virtual: Transformation of the architectural model
Fiziksel ve sanal: Mimari modelin dönüşümü
  1. Tez No: 176717
  2. Yazar: ASLI ARPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MENNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hem fiziksel hem de dijital biçimleri ile mimari model, bugün mimarlık tasarımının ve temsiliyetinin en başarılı ara yüzü olma özelliğini korumuştur. Fiziksel modelleme süreçlerinden bilgisayar destekli tasarıma geçiş ile tasarım ortamında bir dönüşüm meydana gelmiştir. Sayısal tasarım metotları ile, tasarım sürecinin geleneksel olarak bölümlere ayrılmış yapısına karşıt ve dijital tasarım modelinin tasarıma tek varlık olarak eşlik ettiği çok daha dinamik, karmaşık ve sürekli bir tasarım süreci kurulmuştur.Bilgisayar destekli üretimin (BDÜ) bilgisayar destekli tasarım (BDT) beraberinde benimsenmesi ile, dijital ve fizikselin birbirine geçmiş ilişkisi içerisinde fiziksel modelleme de yeni bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı, tanımlanan bu yeni tasarım biçimini eskisinden ayıran kavramsal ve sayısal değişimleri araştırmaktır. Mimari temsiliyetin sanal mekanı ile mimarlığın maddesel mekanı arasında her zaman varoluşsal bir hiyerarşi bulunmaktadır. Bu bağlamda kavramsal düşünce ve modelleme süreçlerinin sanallığı ile inşa, yapım ve üretim süreçlerinin arasındaki ilişki vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today the most prosperous interface of architectural design and representation has become the architectural model both in its digital and physical forms. There has been a shift in the design medium from the physical modeling processes to computer-aided design, by way of which the computational design methods have established a much more dynamic, complex, and continual design. In this process, the digital design model now accompanies the whole design as a single entity, contrary to conventional analog modeling techniques where design is compartmentalized into linear phases.By the embracement of computer-aided manufacturing (CAM) in company of computer-aided design (CAD), physical modeling has gained another dimension in the interwoven relationship of the digital and physical. The aim of this study is to explore the novel conceptual and computational changes which mark the departure of this new mode of design from the old. There has always been a hierarchy of presence between the virtual space of representations and architecture?s materiality. Within this context, the emphasis of the study is on the relationship between the virtuality of conception and modeling processes, and the materiality of construction, production and fabrication.