The role of design brief in urban design competitions
Tasarım şartnamelerinin kentsel tasarım yarışmalarındaki rolü
  1. Tez No: 176724
  2. Yazar: EMRE KABAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tasarım şartnamesi, açıklayıcı ve birleştirici bir araçtır. Tasarım yarışmalarında ana amaç beklenti ve ihtiyaçların yarışma şartnamesi tarafından kurgulanması ile açıklanır. Problemin tanımı yeni fikirlerin oluşumuna olanak verecek yaratıcı ortamı sağlayacak ve yanlış anlamaları engelleyecek şekilde açık bir ifadede olmalıdır.Tasarim yarışmalarında yarışma sürecinin katılımcıları olan müşteri, yarışmacılar, jüri ve kamu arasındaki iletişim tasarım probleminin yarışma şartnamesi tarafından dogru bir şekilde formüle edilmesi ile sağlanır.Bu çalışmada tasarım yarışma şartnameleri ve yarışmanın temel iletişim aracı olan şartnamenin, ihtiyaç programından farklı olarak tasarım ve değerlendirme süreçleri üzerindeki etkilerini incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde farklı süreç ve sonuçlara sahip üç kentsel tasarım yarışması iletişim sürecinin anlatılmasında temel çalışma alanını oluşturacaktır.Design brief is the descriptive and connective medium of design competitions.
Özet (Çeviri)
The main aim (design problem) of the design competition is explained by means of design brief which is setting up all needs and requirements or design program (specification) which is explaining the requirement list. The definition of design problem should be formulated to make clear statements in order to avoid misapprehensions by forming creative environment to enable creation of new ideas.The communication processes are composed between the participants of the competition, which are the client, competitors, jury and the public, by means of the formulation of design problem by the design brief.This thesis aims to understand the role of design brief as different from design program (specification) in the process and result of the urban design competitions by studying the nature and effects of design brief as the main communication tool in the design and evaluation processes in design competitions. Three urban design competitions are chosen as the main study areas of the thesis because of their different processes and results.