Reconstruction of architectural image in science fiction cinema: A case study on New York
Mimari imgenin bilim kurgu filmlerinde yeniden kurulumu: New York üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 176725
  2. Yazar: T. NİHAN HACIÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDİ GÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, mimarlığın temsili ve imgesel gücünü anlamak amacıyla, mimarlık ile bilim kurgu sineması arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Sinema, mimarlığın hem fiziksel hem de temsili yönlerini ortaya çıkardığından, bu çalışmanın sinema aracılığı ile yapılması uygun görülmüştür. Bilim kurgu sineması, mimarlığın bilinen yüzünden sıyrılıp, hikaye içerisinde kendini yeniden oluşturmasını sağladığı için bu çalışmanın amaca ulaşmasında özellikle seçilmiştir. Bilim kurgu sinemasındaki şehir ve mimari oluşum kavramları ışığında mimari imgenin yorumlanması amaçlanmıştır.Ortak bir dil yaratmak amacıyla, dünya çapında bilinen New York Şehri, bu tezin ilerlemesini sağlayan durum çalışmasının ana teması olarak seçilmiştir. Çalışmada ilk olarak bir mimar gözüyle, mimarlık sinema ilişkisi üzerine olan tartışmalar incelenmiştir. Daha sonra mimarlıktaki mimari imge ile sinemadaki mimari imge çeşitli başlıklar altında değerlendirilmiştir. Bu çalışma için farklı konulara sahip ancak ana mekan olarak New York Şehri'ni kullanan ya da ondan etkilenen yirmi dört film seçilmiştir. Mimari kavramlar ışığında bu filmlerin analiz edilmesi sonucunda mimari tasarımdaki anahtar noktaların anlaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis interrogates the interrelation between architecture and science fiction cinema to understand the fictional and representative power of architecture. Since cinema embraces both physical and representative aspects of architecture it is convenient to carry out the research through the mediation of cinema. To accomplish this goal science fiction genre is particularly chosen where architectural image can break its commonly acknowledged facet and can reconstruct to participate in the narrative. The architectural image is intended to be interpreted through the concept of city and architectural components in science fiction cinema.To create a mutual language, a world wide known city ? New York City ? is selected as the case study subject; that the research is developed upon. Initially the study is based on the discussion over cinema architecture relationship from an architect?s point of view. Subsequently architectural image in architecture and cinema is studied under several categories. Twenty four science fiction movies with various plots are chosen where all the movies are either located in New York City or in a fictional city inspired by it. By analyzing these movies through architectural concepts it is aimed to gain understanding to key points in architectural design.