Aşkın imlenişlerin yıkımı: Ebru Ojen'in Lojman romanına yapısökücü bir bakış
The destruction of transcendental imagery a deconstructive look at Ebru Ojen's novel Lojman
  1. Tez No: 918854
  2. Yazar: NAZİF ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kapsamında Jacques Derrida tarafından gün yüzüne çıkarılan, yapısöküm hareketi ele alınmıştır. Yapısöküm okumasını daha anlaşılır bir zemine oturtmak adına onunla ilişkili kavramların analizleri yapılmıştır. Différance, iz, pharmakon kavramlarının yanı sıra Derrida'nın bulunuş/mevcudiyet metafiziği olarak eleştirilerinin merkezine yerleştirdiği Batı metafizik geleneği irdelenmiştir. Yapısöküm hareketinin edebi metinlerin incelenmesinden hukuk metinlerine, mimariye, dil ve din felsefesi metinlerine kadar geniş bir yelpazede işlenir olması yapısökümün bu çalışma açısından Ebru Ojen'in Lojman romanın çözümlenmesine uygulanabilirliği ele alınmıştır. Bu bağlamda Lojman romanının aşkın imlenişleri var mıdır, Lojman romanında kararverilemez anlar hangileridir, Lojman romanında tohumlanan, aşılanan ve böyelikle anlam saçılımına uğrayan sözcükler yer almakta mıdır? sorularının cevapları ışığında Lojman romanının karakterleri, kurgusu, aşkın göstergeleri, kararverilemez anları, çatışkıları, aporileri, dikotomileri ve mekanlarıyla nasıl bir yapısökücü jeste sahip olduğu aynı zamanda tüm bu halleriyle romanın kendi kendini nasıl yapısöküme uğrattığı ele alınmıştır. Lojman romanında Batı metafizik geleneği düşünce sisteminden devralınan aşkın imlerin imlenenlerinin başka anlamlarının nasıl bir şiddete maruz kaldığı ve nasıl baskılandığı ortaya konulmuştur. Yapısöküm okumasıyla ilişkili; erteleme, yıkma, sökme, parçalama, aşı, tohumlama, saçılım, tekrar, gösterge, şimdi-buradalık ifadelerinin roman çözümlenişi açısından konumlanışları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the deconstruction movement unearthed by Jacques Derrida. To put the reading of deconstruction on a more understandable ground, the concepts related to it were analyzed. In addition to the concepts of différance, trace, pharmakon, the Western metaphysical tradition, which Derrida places at the center of his criticism as the metaphysics of presence/presence, is examined. The fact that the movement of deconstruction has been practiced in a wide range of fields from the analysis of literary texts to legal texts, architecture, language, and religious philosophy texts, the applicability of deconstruction to the analysis of Ebru Ojen's novel Lojman is discussed in terms of this study. In this context, does the novel“Lodging”have transcendental signifiers, what are the undecidable moments in the novel“Lodging”, are there words that are seeded, grafted and thus undergo a scattering of meaning in the novel“Lodging”? In the light of the answers to these questions, the deconstructive gesture of the novel Lodging with its characters, fiction, transcendental signifiers, undecidable moments, conflicts, aporias, dichotomies, and spaces, as well as how the novel deconstructs itself with all these states are discussed. In the novel Lodging, it is revealed how other meanings of the signifieds of transcendental images inherited from the Western metaphysical tradition of thought are subjected to violence and how they are suppressed. The positioning of the expressions of postponement, demolition, dismantling, disintegration, vaccination, seeding, scattering, repetition, signifier, now-here-ness, which are related to the deconstruction reading, in terms of the analysis of the novel were revealed.