Investigation for natural extract inhibitors of bovine lens aldose reductase responsible for the formation of diabetis dependent cataract
Diyabete bağlı katarak oluşumundan sorumlu aldoz reduktazın doğal özüt inhibitörlerinin araştırılması
  1. Tez No: 176738
  2. Yazar: MELİH ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, PROF. DR. MESUDE İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Aldoz redüktaz (AR) aldehit ve aldoşekerlerin, uygun alkollere indirgenmesinde önemli bir enzimdir. NADPH'i koenzim olarak kullanan AR 37 000 dalton moleküler ağırlığa sahiptir. Göz merceğinde sorbitol birikimini arttırdığı bilinen AR'nın aktive edilmiş şekli diyabette katarakt oluşumundan sorumludur. Bu yüzden, aldoz redüktazın inhibisyonu diyabette katarakt oluşumunun ilerlemesini engellemede önemlidir. Diyabete bağlı kataraktın tedavisinde, kimyasal olarak sentezlenen ilaçlar onların neden oldukları yan etkilerden dolayı bazı zamanlar daha az yararlı olmaktadırlar.Son zamanlarda yapılan çalışmaların büyük bir kısmı doğal bileşiklerden yeni ilaçların gelişimi ve kolaylıkla metabolize olabilen fenolik bileşikler ile bitki özütlerinin kullanımı üzerine yoğunlaştırılmıştır. Bu çalışmada, enzim kaynağı aldoz redüktaz basamaklı santrifüj ve amonyum sülfat çöktürmesi aracılığı ile ham olarak elde edildi. Enzim deney koşulları protein, substrat, koenzim, tuz konsantrasyonu, pH etkileri ve sıcaklık şartları için en uygun hale getirildi. Ocimum basilicum, Lavandula stoechas, Melissa officinalis, Glycyrrhiza glabra L. ve Tilia tomentosa yaygın olarak kullanılan halk tıbbi bitkileri olarak seçildi. Bitki özütleri etanol ve etilasetat içerisinde hazırlandı ve onların inhibitör etkileri ham sığır aldoz redüktaz enzimi üzerinde test edildi. Seçilen bitkilerin etanol özütleri için yüzde elli inhibisyon konsantrasyonu 25.53 µg/mL ile 54.15 µg/mL arasında, etil asetat özütleri için 41.55 µg/mL ile 82.96 µg/mL arasında bulundu. Buna ek olarak, birde bitki özütleri, 2,2 difenil-1- pikrilhidrazil (DPPH) radikali yakalama yeteneği methodu ve toplam fenol içeriği testi ile antioksidan özelliği için karakterize edildi
Özet (Çeviri)
In the polyol pathway, Aldose reductase (AR) is an important enzyme in reduction of aldehydes and aldosugars to their suitable alcohols. AR, using NADPH as a coenzyme, has a molecular weight of 37 000 dalton. AR in its activated form, known to increase the sorbitol accumulation in lens, is responsible for the cataract formation in diabetis diseases. Therefore, the inhibition of aldose reductase is important to prevent the incedence of cataract formation in diabetus mellitus. In the treatment of diabetis dependent cataract, chemically synthetized drugs were sometimes less than beneficial due to the severe side effects they cause.Recently a huge amount of study has been intensified on developing new drugs from natural compounds and even by utilizing plant extracts for their easily metabolizing polyphenolic compounds. In this study, BLAR, source of enzyme, was obtained as crude via differential centrifugation and ammonium sulfate precipitation. The enzyme assay conditions were optimized for the protein, substrate, coenzyme, and salt concentrations, also for the effects of pH and temperature. Ocimum basilicum, Lavandula stoechas, Melissa officinalis, Glycyrrhiza glabra L. and Tilia tomentosa were selected as commonly used alternative medicine plants. Plant extracts were prepared in ethanol and ethyl acetate and their inhibitory effects were tested on crude bovin lens aldose reductase enzyme. Fifty percent inhibitory concentrations (IC50) were found between values of 25.53 µg/mL and 54.15 µg/mL for ethanol extracts and between 41.55 µg/mL and 82.96 µg/mL for the ethyl acetate extracts of selected plants. In addition, the plant extracts were also characterized for their antioxidant activities by of 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenging method and test of total phenolic content (TPC) .