Vibration analysis of PCBS and electronic components
Elektronik kartların ve parçaların titreşim analizi
  1. Tez No: 176744
  2. Yazar: BANU AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEVZAT ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada; kart kutusu, elektronik kart ve elektronik parçaların oluşturduğu bir elektronik bütünün titreşim analizleri gerçekleştirilmiştir. Gerçek bir sistemde kullanılan elektronik bütünün sonlu eleman yöntemi ve titreşim testleri ile yapılan ayrıntılı titreşim analizleri sunulmuştur. Kart üzerine elektronik parça eklenmesinin ve bu parçaların modellenmesinin titreşim karakteristiğine etkileri sonlu elemanlar analizleri ile detaylı şekilde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar en etkin, güvenilir ve uygun çözüm yöntemini problem tiplerine göre belirleyebilmek amacıyla kıyaslanmıştır. Kart kutusu, elektronik kart ve elektronik parçalar için gerçekleştirilen titreşim testleri sunulmuş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çalışmaların sonrasında, belirli sınır koşullarına sahip elektronik kartı ve üzerine yerleştirilmiş elektronik parçayı temsil eden analitik bir yöntem sunulmuştur. Değişik özelliklerdeki elektronik parçalar modellenerek dinamik davranışları elde edilmiştir. Analitik modelin geçerliliği, sonlu eleman çözümlemelerinin sonuçları kullanılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, vibration analyses of electronic assemblies that consist of an electronic box, printed circuit board and electronic components are presented. A detailed vibration analysis of a real electronic assembly is performed by finite element methods and vibration tests. Effects of component addition and component modeling are investigated by finite element analysis in detail. Results are compared in order to identify the most efficient, reliable and suitable method depending on the type of problem. Experimental results for the vibration of an electronic box, PCB and components are presented and discussed. Furthermore, an analytical model that represents a printed circuit board and electronic component is suggested for fixed and simply supported boundary conditions of the PCB. Different types of electronic components are modeled analytically to observe different dynamic characteristics. The validity of the analytical model is computationally checked by comparing results with those of finite element solution.