A new approach to estimate settlements under footings on rammed aggregate pier groups
Tokmaklanmış taş kolon gruplarına oturan temellerdeki oturmaların tahmini için yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 176743
  2. Yazar: ÖZGÜR KURUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, enstrümente edilmiş temeller üzerinde gerçekleştirilen arazi grup yükleme deneylerinin sonuçları kullanılarak kalibre edilmiş, üç boyutlu bir sonlu elemanlar programı tokmaklanmış taş kolon gruplarına oturan temellerde oturma iyileştirme faktörünün tahmin edilmesinde kullanılmıştır. Bu amaçla, kolonlar etrafında tokmaklama sırasında meydana gelen sıkılaşmayı dikkate alan basitleştirilmiş bir üç boyutlu sonlu elemanlar modeli (Kompozit Zemin Modeli) geliştirilmiştir.Bu kalibre edilmiş üç boyutlu sonlu elemanlar modeli kullanılarak, değişik alan oranlarına (AR = 0.087 - 0.349) ve kolon modüllerine (Ecolumn = 36MPa -72MPa) sahip tokmaklanmış taş kolon grupları üzerine oturan değişik boyutlardaki (B = 2.4m - 4.8m) kare temellerin farklı mukavemet özelliklerinde (cu = 20kPa - 60kPa) ve kalınlıklardaki (L = 5m - 15m) sıkışabilir kil tabakalarındaki oturma iyileştirme faktörleri için tasarım abakları üretilmiştir.Analizler sonucunda oturma iyileştirme faktörünün alan oranı, kolon modülü ve temel basıncının artması ile arttığı sonucuna varılmıştır. Öte yandan, oturma iyileştirme faktörünün sıkışabilir kil tabakasının mukavemetinin ve kalınlığının ve temel boyutlarının artması ile azaldığı gözlenmiştir.Aynı model yüzen taş kolon gruplarının davranışlarının araştırılması için de kullanılmıştır. Analizler sonucunda, alan oranı, kolon modülü arttıkça, sıkışabilir kil tabakası kalınlığı azaldıkça ve sıkışabilir kil tabakasının mukavemeti azaldıkça, oturmayı azaltmak için yüzen kolonlar yerine uç kolonları kullanmanın avantajının arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study uses a 3D finite element program, calibrated with the results of a full scale instrumented load test on a limited size footing, to estimate the settlement improvement factor for footings resting on rammed aggregate pier groups. A simplified 3D finite element model (Composite Soil Model) was developed, which takes into account the increase of stiffness around the piers during the ramming process.Design charts for settlement improvement factors of square footings of different sizes (B = 2.4m to 4.8m) resting on aggregate pier groups of different area ratios (AR = 0.087 to 0.349), pier moduli (Ecolumn = 36MPa to 72MPa), and with various compressible clay layer strengths (cu = 20kPa to 60kPa) and thicknesses (L = 5m to 15m) were prepared using this calibrated 3D finite element model.It was found that, the settlement improvement factor increases as the area ratio, pier modulus and footing pressure increase. On the other hand, the settlement improvement factor is observed to decrease as the undrained shear strength and thickness of compressible clay and footing size increase.After using the model to study the behaviour of floating piers, it was concluded that, the advantage of using end bearing piers instead of floating piers for reducing settlements increases as the area ratio of piers increases, the elasticity modulus value of the piers increases, the thickness of the compressible clay layer decreases and the undrained shear strength of the compressible clay decreases.