Site classification of Turkish national strong-motion recording sites
Türk ulusal kuvvetli yer hareketi kayıt istasyonlarının zemin sınıflandırması
- Tez No: 176748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. B. SADIK BAKIR, YRD. DOÇ. DR. M. TOLGA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Afet İşleri Genel Müdürlüğü 1976'dan beri seçilmiş birçok sahaya kuvvetli yer haraketi kayıt cihazları yerleştirmiştir. 2006 yılında başlanan `Ulusal Kuvvetli Yer Haraketleri Kayıt Şebekesi Veritabanının Uluslararası Ölçütlere Göre Derlenmesi' projesi kapsamında, 153 kuvvetli yer hareketi kayıt istasyonu lokasyonunda 30 m derinlik içerisindeki yerel saha koşulları Standart Penetrasyon Deneyi (SPT) ve Yüzey Dalgalarının Çok Kanallı Analizi (MASW) ile incelenmiştir. Bu çalışmada, ilk olarak saha sınıflandırmasının değerlendirilmesi NEHRP, EC-8 ve Türk Deprem Şartnamelerine göre yapılmıştır. Düzeltilmiş SPT darbe sayıları hesaplanmış ve zemin sınıflandırmasına etkisi gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, SPT darbe sayısı ve kayma dalga hızı yaklaşımlarına göre belirlenen saha sınıflarının tutarlılığı incelenmiştir. Ayrıca SPT darbe sayısı ile kayma dalga hızı verilerinin zemin sınıfları sınır değerlerine göre tutarlılığı da değerlendirilmiştir. İkinci olarak, bu sahaların sıvılaşma potasiyeli incelenmiştir. Üçüncü ve son olarak, MASW tekniği ile elde edilmiş kayma dalga hız profilleri diğer sismik testlerle elde edilmiş sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 1976, the General Directorate of Disaster Affairs of Turkey has deployed several strong-motion accelerographs at selected sites. Within the framework of the project entitled Compilation of National Strong Ground Motion Database in Accordance with International Standards, initiated in 2006, site conditions at a total of 153 strong-motion sites were investigated within the uppermost 30 m depth through boreholes including Standard Penetration Testing and surface seismics by means of Multi-channel Analysis of Surface Waves (MASW). In this study, firstly, the assessment of the site characterization was held by making use NEHRP Provisions, EC-8 and Turkish Seismic Design Code. The corrected penetration resistances are calculated and observed how it affects the classification. In addition, the consistency of site classes obtained from either penetration resistance or shear wave velocity criteria is examined. Also the consistency of the boundaries of the site classes in terms of shear wave velocity and penetration resistance data pairs are investigated. Secondly, the liquefaction potential of these sites is examined. Thirdly and finally, the shear wave velocity profiles obtained from MASW technique are contrasted to other seismic tests.