Analytical solution for single phase microtube heat transfer including axial conduction and viscous dissipation
Mikrotüplerde tek fazlı akışkanlarda ısı transferinin eksen boyunca ısı iletiminin ve sürtünme ısısının dahil edildiği analitik çözümü
- Tez No: 176749
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KAKAÇ, YRD. DOÇ. DR. ALMILA GÜVENÇ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mikrotüplerdeki iki boyutlu, hidrodinamik olarak gelişmiş, ısıl olarak gelişmekte olan tek fazlı laminar akışın ısı transfer analizi sabit duvar sıcaklığı ısıl sınır koşulu için analitik olarak incelendi. Akışkan sıkıştırılamaz, sabit termofiziksel özellikli kabul edildi. Sürtünme ısınması ve eksen boyunca ısı iletimi çalışmaya dahil edildi. Seyrelme etkisi, kayma hızı ve sıcaklık atlaması sınır koşulları ile kaygan akış rejimi için çalışmaya eklendi. Sıcaklık dağılımı, enerji denleminin tam gelişmiş hız profili ile birlikte çözümü ile belirlendi. Sıcaklık dağılımı, bölgesel ve tam gelişmiş Nusselt sayısı için, Peclet, Knudsen, Brinkman sayıları ve boyutsuz ? parametresi cinsinden analitik sonuçlar elde edildi. Elde edilen sonuçlar literatürdeki bilinen sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Heat transfer of two-dimensional, hydrodynamically developed, thermally developing, single phase, laminar flow inside a microtube is studied analytically with constant wall temperature thermal boundary condition. The flow is assumed to be incompressible and thermo-physical properties of the fluid are assumed to be constant. Viscous dissipation and the axial conduction are included in the analysis. Rarefaction effect is imposed to the problem via velocity slip and temperature jump boundary conditions for the slip flow regime. The temperature distribution is determined by solving the energy equation together with the fully developed velocity profile. Analytical solutions are obtained for the temperature distribution and local and fully developed Nusselt number in terms of dimensionless parameters; Peclet number, Knudsen number, Brinkman number, and the parameter ?. The results are verified with the well-known ones from literature.