An evaluation study on instrumentation system of Cindere dam
Cindere barajı ölçümlendirme sisteminin değerlendirme çalışması
  1. Tez No: 176753
  2. Yazar: ÖZGÜN İLKE SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de ilk kez ?Silindirle Sıkıştırılmış Katı Dolgu? yöntemiile inşa edilen bir baraj olan Cindere Barajı'na ait mevcut ve alternatifölçümlendirme sistemleri detaylı olarak değerlendirilmiştir. Cindere Barajıhem Türkiye'de hem de dünyada gerek baraj tipi gerekse baraj yüksekliğiaçısından önemli bir projedir. Öncelikle, barajdaki mevcut ölçümlendirmesistemi ölçüm parametreleri, enstrumanlar ve veri toplama sistemleriaçısından bir bütün olarak incelenmiştir. Daha sonra, yeni bir ölçümparametresi ve farklı sensörler eklenerek, mevcut sisteme ilave bir alternatifsistem geliştirilmiştir. Ayrıca, ölçümlendirme sistemleri hem elle çalışan,hem de otomatik veri toplama sistemleri olarak ele alınmıştır. Mevcut vealternatif ölçümlendirme sistemleri, teknik ve ekonomik fizibilite kapsamındakıyaslanmıştır. Sonuç olarak, mevcut sistem yeterli bulunmasına rağmen,bu çalışma sonucu elde edilen alternatif sistemin mevcut sisteme maliyetaçısından ciddi bir yük getirmeden önemli katkılar sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the first hardfill dam in Turkey, Cindere Dam, is evaluatedregarding current and alternative measurement systems in detail. CindereDam is a notable project, especially with its height as an example of hardfilldam, not only in Turkey but also in the world. First, the currentinstrumentation system of Cindere Dam is evaluated as a whole withreference to the parameters measured, instruments and data acquisitionsystem. Second, an alternative instrumentation system is developed byusing additional parameter and instruments to the current instrumentationsystem. Furthermore, each instrumentation system equipped with manualand automatic data acquisition systems is considered. The comparisonbetween the current and the alternative instrumentation systems are alsocarried out in terms of technical and economical feasibility aspects.Although, the current instrumentation system is found to be satisfactory, itis observed that the alternative system promotes the current system invarious aspects without increasing the cost significantly.