Eğri kanallarda konvansiyonel iğne irrigasyonu, irriflex, endoactivator ve EDDY kullanımında apikalden debris taşma miktarının karşılaştırmalı olarak in vitro değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the amount of debris extruded apically using conventional needle irrigation, irriflex, endoactivator and EDDY in curved canals: An in vitro study
- Tez No: 691002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kök kanal tedavisi, kök kanallarının dezenfeksiyonunu, kök kanal boşluğunda enfeksiyonu kontrol etmeyi ve pulpal ve periradiküler hastalıkların iyileşmesini veya önlenmesini amaçlamaktadır. Dezenfeksiyon sağlamak için kök kanallarının mekanik preparasyonu ve irrigasyonu kök kanal tedavisinin önemli aşamalarıdır. Kök kanallarının temizlenip şekillendirilmesi sırasında sadece mekanik enstrümantasyon yeterli değildir. Kanal aletlerinin ulaşamadığı düzensiz alanların ve istmusların temizlenmesi, kanaldaki vital ve nekrotik pulpa artıklarının uzaklaştırılması ve dezenfeksiyonun sağlanması için kanallar irrigasyon solüsyonu ile yıkanmalıdır. Bu yıkama sırasında organik ve inorganik debris, mikroorganizmalar ve ürünlerinin periapikal dokulara taşması sonucu hastada postoperatif ağrı, şişlik ve flare-up meydana gelebilir. Günümüzde, kök kanal sisteminin dezenfeksiyonunu iyileştirmek için farklı irrigasyon teknikleri ve cihazları kullanılmaktadır. Kök kanal irrigasyon sisteminin tipi ve irrigasyon iğnelerinin tasarımı, apikalden debris taşma sıklığını ve miktarını etkileyebilir. Güncel literatürde irrigasyonda yeni bir iğne tasarımı olan Irriflex ile ilgili ulaşabildiğimiz kaynaklar neticesinde bir çalışma bulunmamakla birlikte, irrigasyon ajanlarını sonik uçlar ile aktive eden EndoActivator ve EDDY ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Ayrıca yeni bir cihaz olan EDDY sonik aktivasyon sisteminin apikalden debris taşırma miktarı ile ilgili herhangi bir akademik çalışmaya ulaşılamamıştır. Biz bu çalışmamızda konvansiyonel iğne irrigasyonu ve farklı 3 güncel irrigasyon sisteminin (Irriflex, EndoActivator, EDDY) apikalden debris taşma miktarını Myers&Montgomery yöntemi ile karşılaştırarak klinik için en uygun irrigasyon sisteminin seçilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Root canal treatment aims disinfection of the root canals, to control infection in root canal space and to heal or prevent of pulpal and periradicular diseases. To provide disinfection, mechanical preparation of the root canals and irrigation are crucial stages of root canal treatment. During the cleaning and shaping of the root canals, mechanical instrumentation is not enough.To clean the irregular areas and isthmus that can not reach the canal instruments, remove the vital and necrotic pulp in the canal and ensure disinfection, the canals should be irrigated with irrigation solutions. During the irrigation procedure, organic and inorganic debris, microorganisms and by products can extrude to periapical area, so that post operative pain, swelling and flare-up may occur in the patient.Today, different irrigation techniques and devices are used to improve disinfection of the root canal system.The type of root canal irrigation system and the design of irrigation needles can affect the frequency and amount of debris extrusion from the apical area. There is no study has been found in the sources in the current literature that we can reach about Irriflex, which is an innovative needle design for advanced root canal irrigation and there are a limited number of studies on EndoActivator and EDDY that activate irrigation agents with sonic tips. In addition, no academic study on the amount of debris extrusion from the apical foramen of the EDDY sonic activation system, which is a new device, has been reached. In this study, we aim to contribute to the selection of the most suitable irrigation system for the clinic by comparing the amount of debris extrusion from conventional needle irrigation and 3 different irrigation systems (conventional syringes, Irrflex, EndoActivator, EDDY) with the Myers&Montgomery method.