Üst çene birinci büyük azı dişlerinde üç farklı nikel-titanyum sistemin rehber yol hazırlama etkinliğinin değerlendirilmesi: Ex-vivo araştırma
Evaluation of the glide path preparation efficiency of three different nickel titanium systems in maxillary first molars: An ex vivo study
- Tez No: 777372
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KAVAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı periodontal nedenlerle çekilmiş üst çene birinci büyük azı dişlerinde rehber yol oluşturan üç farklı nikel-titanyum döner sistemin etkinliğinin merkezde kalma oranı açısından bilgisayarlı mikro tomografi ile değerlendirilmesi, kanallardaki hacim artış oranının ve çalışma sürelerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda periodontal nedenlerle çekilmiş 45 adet üst çene birinci büyük azı diş, rehber yol oluşturan üç farklı nikel-titanyum döner sistem kullanılmak üzere rastgele üç gruba ayrıldı. Tüm işlemler tek bir hekim tarafından gerçekleştirildi. Dahil edilen dişlerde giriş kaviteleri hazırlandı ve kanal boyları 8# ve 10# numaralı K tipi el eğeleriyle (Vdw Dental, Münih, Almanya) belirlendikten sonra başlangıç mikro-CT görüntüleri elde edildi. Gruplara WaveOne Gold Glider (Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre), TruNatomy Glider (Dentsply Sirona, Ballaigues, İsviçre) ve Vdw Rotate Glider (Vdw Dental, Münih, Almanya) Ni-Ti döner eğe sistemleri kullanılarak rehber yol oluşturuldu ve ardından ikinci mikro-CT görüntüleri elde edildi. Görüntülerle üç boyutlu modeller oluşturuldu. Toplam hacim değişimi değerlendirildi. Meziobukkal (MB), meziobukkal iki (MB2) ve distal kanalda elde edilen kesit görüntüleri değerlendirilerek merkezde kalma oranı karşılaştırıldı. Eğelerin kanala ilk girişinden üç kanalın hepsinde çalışma boyunda rehber yol oluşturulmasına kadar geçen süre saniye cinsinden (T1) karşılaştırıldı. Vdw Rotate Glider (VDW ROG) grubu en uzun sürede rehber yol oluşturma işlemini gerçekleştirdi (p0,05). Gruplar arasında merkezde kalma oranları bakımından MB2 ve distal kanalda bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate and compare instrumentation time and volume increase, efficiency of three different Ni-Ti systems on centering ratio in maxillary molar teeth using micro-computerized tomography (micro-CT). 45 maxillary first molars teeth extracted for periodontal reasons were randomly divided into three groups (n=15) according to the selected glide path system. All procedures were performed by a single operator. Access cavities were prepared and canal lengths were determined using 8# and 10# K-files (Vdw Dental, Munich, Germany) and the initial micro-CT images were obtained. Glide path procedures were performed using WaveOne Gold Glider (Dentsply Sirona, Ballaigues, Switzerland), TruNatomy Glider (Dentsply Sirona, Ballaigues, Switzerland) and Vdw Rotate Glider (Vdw Dental, Munich, Germany) Ni-Ti rotary file systems respectively. Final micro-CT images were obtained and the amount of volume increase was evaluated the images by three-dimensional modeling. The mesiobuccal (MB), second mesiobuccal (MB2) and distal canals were on evaluated the cross-sectional images and the rate of staying in the center was compared. The time (T1) from the first entry of the files into the canal to the creation of the glide path of the working length in all three canals was recorded. The Vdw Rotate Glider (VDW ROG) group provided the significant longest time to create the glide path (p0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of centering abilities in MB2 and distal canals (p>0.05).