Slope stability analysis and design in Elbistan-Çöllolar Open Cast Mine
Elbistan Çöllolar Açık Linyit Ocağı, şev duraylılığı analizleri ve tasarımı
  1. Tez No: 176771
  2. Yazar: İBRAHİM FERİD ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Şev duraylılığı, jeoteknik mühendisliğinde çok önemli bir konudur. Analiz sonuçlarını doğrudan etkileyecek olan girdi parametreleri hassas ve kesin şekilde tespit edilmelidir. Saha çalışmaları, laboratuvar deneyleri ve geriye dönük analizler, girdi değişkenlerinin tespitinde önemli rol oynamaktadır.Bu çalışma, Elbistan Çöllolar linyit madeninde şev duraylılığı analizlerini sunmaktadır. Jeoteknik sondajlardan alınan örselenmemiş numuneler zemin mekaniği deneylerine tatbik edilmiştir. Temel girdi değişkenleri, kohezyon ve içsel sürtünme açıları laboratuvar deneylerince tespit edilmiş, geriye dönük analiz çalışmaları ile bulunan değerler ile karşılaştırılmıştır. Girdi değerleri bu şekilde tespit edilmiştir.Tasarım değişkenleri tespit edildikten sonra, şev duraylılık analizi ve tasarımı safhasına geçilmiştir. Analizler, havzada Elbistan Çöllolar linyit madeninde ve geçici şevleri kapsamaktadır. Yerltı suyunun duraylılık üzerindeki etkileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve en yüksek güvenli şev açıları değişen yer altı su durumlarına göre tespit edilmiştir. Denge sınırı analizleri için Rocscience SLIDE yazılımı, sonlu farklar analizi için üç boyutta analiz gerçekleştirebilen Itasca FLAC3D yazılımı kullanılmıştır. Analizlerde güvenlik katsayısı hesaplamaları denge sınırı analiz yöntemleri kullanılarak dairesel ve kompozit kayma durumlarında ve sonlu farklar yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Makaslama dayanımı azaltma yöntemi, sonlu farklar yöntemi ile analizde kullanılmış, denge sınırı yöntemleri ile karşılaştırma gerçekleştirilmiştir. Sonlu farklar yöntemi ile tespit edilen kayma düzlemleri denge sınırı yöntemlerine uygulanmış, bu analizlerde denge sınırı yöntemi daha düşük güvenlik katsayısı değerleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
Slope stability is an important aspect of geotechnical engineering. Input parameters for the analysis are the governing factors and they must be determined accurately and precisely. Field investigations, laboratory testing and back analyses are vital instruments for the input parameters.This study presents the results of slope stability analysis for the soil slopes at Elbistan-Çöllolar lignite mine. After executing the drilling programme, samples taken from the drilling work, delivered to soil mechanics laboratory for testing. The basic input parameters, namely cohesion and friction angle determined at soil mechanics laboratory were compared to the parameters obtained from back analysis of a large scale slope failure. Input parameters for the analysis are determined by this way.After determining the input parameters, slope stability analyses were carried out both for the permanent and temporary slopes in Afşin-Elbistan lignite basin, Çöllolar sector. The effect of ground water on the stability of slopes was investigated in detail and maximum safe slope angles were determined for different water levels. For limit equilibrium analysis, Rocscience SLIDE software, for finite difference analysis in 3-D, Itasca FLAC3D was used. In the limit equilibrium analyses both circular and composite failures were considered. Shear strength reduction method is used for the finite difference method. The results between limit equilibrium and 3-D finite difference methods were compared. When the failure surfaces obtained from the finite difference analyses were imposed to limit equilibrium analysis, computations are resulted in lower factor of safety values for limit equilibrium analysis.