Aspects of urban seismic risks: A comparison of risk factors in the metropolitan cities of Turkey
Kentsel sismik risklerin belirlenmesi: Türkiye büyükşehirlerinde risk oluşturan etkenlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 176808
  2. Yazar: TUĞÇE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Türkiye, jeolojik konumu ve yetersiz yasal düzenlemeleri nedeniyle kronik sismik tehlikeler ve ağır sonuçları olan afetlerle karşı karşıyadır. Yapı ve yerleşimlerin inşaasında yüzyıllardır süregelen yerel teknikler ise nüfusun hızlı artışı ile yetersiz kalmıştır. Tüm bu bileşenler Türkiye'de şehirleri coğrafi ve sosyal açıdan en hassas ve zarar görebilir duruma getirmiştir.Afet yönetiminin en temel resmi ölçütü olan ve tehlike bölgelerini içeren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası ise şehirlerin tehlike olasılıklarından bağımsız olarak çok farklı risk profilleri olabileceği gerçeğini dikkate almadan hazırlanmış ve birinci derece tehlike bölgesinde yer alan bir yerleşimin ikinci derece tehlike bölgesinde yer alan bir yerleşimden daha düşük risk seviyesinde olabileceği gerçeğini göz ardı etmiştir. Dolayısıyla sadece şehirlerin tehlike durumlarına göre hazırlanan bu harita hiçbir şekilde risk durumları hakkında bilgi vermemekte ve çok yetersiz kalmaktadır.Bu çalışmanın amacı, kentsel risklerin farklı risk sektörleri, farklı doku ve yaşam çevreleri açısından incelenmesi ve kentsel riskleri tahmin edebilme yöntemlerinin geliştirilmesidir.Yerel morfolojik ve jeolojik özelliklerden bağımsız olarak, bina stoku değişkenleri, ruhsatsız yapıların oranı ve bunların yanı sıra farklı kullanıcı gruplarının temsil ettiği sosyal değişkenler yerel risk seviyelerinin belirlenmesinde etkili olacaktır.Risk seviyelerinin belirlenmesinde, valikler tarafından hazırlanmış olan ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nde toplanan ?İl Afet Planları? içerisinde yer alan deprem senaryoları ile Türkiye İstatistik Enstitüsü'nün konut ve nüfus sayımları gibi yayınlanmış istatistikleri çalışmanın ilk değişkenlerini oluşturacaktır.Kentsel risklerin hangi bağımsız değişkenlerle en fazla ilişkili olduğu ve hangilerinin Deprem Bölgeleri Haritasından bağımsız olarak değiştiğini belirlemek için Korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılacaktır.Bu çalışma daha etkili bir afet politikasının oluşturulması için bilgi ve katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic seismic hazards and resulting secondary impacts are due to the geological conditions of Turkey and the nature of current response mechanisms. Local know-how of building and settlement that evolved over centuries eroded with the growth in population, and the introduction of reinforced concrete building economics. This makes cities the most vulnerable geographical and social entities in Turkey.A basic formal reference of disaster management is the National Seismic Hazard Map indicating zones of hazard probabilities which are directly related to different measures in construction. This is hardly a sufficient disaster policy tool however, as cities may have very different risk profiles independent from the hazard probabilities. City level risk variations are not considered in the Seismic Hazard Map.This study intends to establish indicators for different risk levels in urban areas other then those implied by the National Seismic Hazard Map.Apart from local morphological and geological conditions, attributes of building stock, rates of unauthorized buildings and social conditions represent vulnerability indicators and could be effective in the determination of local risk levels.One specific description of risk levels is available in the obligatory reporting of the local authorities about the“most likely level of disaster losses”. This information, as an obligatory task of the governorates represents a local assessment of the most likely disaster losses and it is available from the GDDA. The city-level statistics of the building stock on the other hand are available from the Turkish Statistical Institute.Correlation and Regression analyses are employed to determine what combinations of the independent variables might best denote city-level risks, and these may vary independently from their positions in the Hazard Map.The research may thus generate information for a more effective disaster policy.