8-10 yaş arası çocuklarda 12 haftalık tenise özgü antrenmanlarının görsel ve işitsel reaksiyon zamanına etkisinin incelenmesi
Inspection of the effects of twelve-week tennis courses on visual and auditory reaction times of 8-10 years old children
- Tez No: 224324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Reaksiyon zamanı bir çok spor branşında belirleyici bir kriterdir ve uzun yıllar yapılan çalışmalar ile reaksiyon zamanının kısaltılması yoluna gidilmiş ve gidilmeyi zorunlu hale getirmiştir.Algılarımız yönünden, özellikle uyaranlar açısından, sporda rakiplerimizden biraz daha önce harekete geçebilmemizi sağlamada reaksiyon zamanının kısalığı ayrıca önem taşımaktadır. Branştan branşa da reaksiyon zamanın önemi değişebilmektedir.Bu çalışmanın amacı, 8-10 yaş arasındaki çocuklara 12 haftalık tenis antrenmanlarının görsel ve işitsel reaksiyon zamanına etkisinin incelenmesidir. Araştırmamız da, modern tenis teknik ve taktik öğretme yöntemleri kullanılarak hazırlanan 3 aylık antrenman programı 8, 9 ve 10 yaşları arasındaki deneklere uygulandı. Deneklere haftada 3 gün birer buçuk saat süreyle antrenman yaptırıldı.Araştırmamıza, Afyonkarahisar il merkezindeki FSM tenis kulübünde gönüllü tenis eğitimi almak isteyen 24 kız ve 30 erkek toplam 54 öğrenci denek olarak katıldı. Denekler, antrenman öncesi (birinci ölçüm) ve antrenman sonrası (ikinci ölçüm) olmak üzere iki ölçüme tabi tutuldu. Bu ölçümlerde deneklerin; boy ve vücut ağırlıkları, sağ el, sol el sese ve ışığa karşı reaksiyon zamanları, sağ el ve sol el kavrama kuvvetleri, esneklikleri, anaerobik güç değerleri ölçüldü. Yaş ve cinsiyetlerde ön test (birinci ölçüm), ve son test (ikinci ölçüm) arasındaki farklılığın tespiti için Wilcoxon işaret sıra sayıları testi uygulandı. Bu çalışmada istatistiksel sonuçların elde edilmesi için SPSS 16.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to inspect the effects of twelve-week tennis courses on visual and auditory reaction times of the children between 8 and 10 years old. A three week training program based on modern tennis learning techniques and tactics has been prepared and implemented on children of 8, 9 and 10 years old. The subjects were trained one and half hour three times a week.24 female and 30 male students from FSM tennis club of Afyonkarahisar attended to our study voluntarily. Subjects took one measurement before and one measurement after training. In these measurements; heights, body weights, reaction of right-left hands to light and sounds, grabbing power of right-left hands, flexibility, anaerobic power values have been measured. For defining the age and sex difference between pre (first measurement) and post (second measurement) tests, Wilcoxon sign numbers test has been used. SPSS 16.0 package program has been used for evaluation of statistical data.