Botanik bahçesi planlama kriterleri ve Çankaya (Ankara) botanik bahçesi örneği üzerine bir araştırma
Planning principles of botanic gardens and a research on Çankaya (Ankara) botanic garden as acase study
- Tez No: 17682
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT E. YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOTANİK BAHÇESİ PLANLAMA kriterleri VE ÇANKAYA (ANKARA) BOTANİK BAHÇESİ ÖRNEĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA K.Esra EKİM v Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Murat E. YAZGAN 1991, Sayfa: 14B Jüri : Doç. Dr. E. Murat Yazgan Prof. Dr. Nur Sözen Doç. Dr. Reşit İlarslan Gün geçtikçe artan çevre sorunlarına paralel olarak yokolan dolayı korumak, insanların yeşil ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamak, bitkiler ve onların kullanımları hakkındaki bilgileri arttırmak için son yıllarıda ele alman çözüm yollarından biri de“Botanik Bahçeleri”dir. Kuruluşları, 16. yüzyılın ortalarına dek uzanan botanik bahçeleri, önceleri yalnızca tıbbi ve bilimsel amaçlarla çalışmış, zamanla günün koşullarınaIV adapte olarak fonksiyonlarını geliştirmiş ve günümüzde araştırma, eğitim, rekreasyon ve özellikle de koruma konularında faaliyet gösteren kuruluşlar karakteri kazanmıştır. Böyle geniş faaliyet alanları olan botanik bahçeleri, idari ve fiziksel planlama açısından diğer normal park ve bahçelerden farklı bir takım özellikler göstermektedirler. Yeni bir botanik bahçesi kurulurken tüm bu özelliklerin bilinerek bunlara uygun bir planlama yapılması gerekmektedir. Tezin örneğini oluşturan Ankara-Çankaya Botanik Bahçesi, planlanırken gerçek bir botanik bahçesi olarak düşünülmüş fakat çeşitli nedenlerden dolayı uygulamaya geçirilememiştir. Tüm dünyada büyük önem taşıyan hatta büyük bölümü hükümetler tarafından desteklenen botanik bahçeleri ne yazık ki ülkemizde henüz kavram olarak bile yerleşememiştir. Floramızı tanımak ve halkımıza tanıtmak, halkı eğitmek ve nadir bitkilerimizin korunarak dünyadaki prestijimizin artması açısından büyük önem taşıyan botanik bahçelerinin biran evvel kurulmasının gerekliliği bu eserde vurgulanmaktadır ANAHTAR KELİMELER : Botanik bahçesi, arboretum, planlama, koruma, Çankaya Botanik Bahçesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PLANNING PRINCIPLES OF BOTANIC GARDENS AND A RESEARCH ON ÇANKAYA (ANKARA) BOTANIC GARDEN AS A CASE STUDY K.Esra EKİM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Murat E. YAZGAN 1991, Page : 148 Jury : Assoc. Prof.Dr. E. Murat YAZGAN Prof. Dr. Nur Sözen Assoc. Prof.Dr. Reşit Ilarslan Botanic gardens are one of the main means of conserving nature which has been destroyed by human beings. They provide intellectual recreational facilities to the public, help to improve knowledge on plant life and use of plants for different purposes.vi The first botanic gardens were established in the middle of the 16 th century. The main purpose was to grow and introduce medical plants. Later the aim and functions were expanded to cover research, education, recreation and particularly towards nature conservation concepts. Botanic gardens show some different characteristics than the ordinary parks and gardens. When planning a botanic garden, these factors should be considered carefully. Originally the Çankaya Botanic Garden was planned as a real botanic garden but for several reasons the original aim could not be finalized. Although the concept of botanic garden is well- known by the public and supported by governements all over the world, it is not very popular in our country. The importance of establishing a botanic garden in Turkey is, to teach and introduce our rich flora to the public and to grow rare and endangered plant species. These facts have been emphasised in this thesis. KEY WORDS : Botanic garden, arboretum, planning, conservation, Çankaya Botanic Garden.