Ankara kenti yeşil kuşak çalışmalarının dünü, bugünü ve yarını
Post, present and the future of the greenbelt activities of Ankara province
- Tez No: 17683
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
III 3ZST; YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA KENTİ YESİL KUŞAK ÇALIŞMALARININ DUNU, BUĞUNU ve YARINI Aysun ÇELİK ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ M1MARLISI ANAB1L1M DALI Danışman: Prof. Dr. Yalçın MEMLUK 1991, Sayfa! 219 JÜRİ s Prof. Dr. Yalçın MEMLUK Doç. Dr. Halim PERÇİN Yrd. Doç. Dr. Nurcan UYDAS Tüm Dünya ülkelerinin kentsel sorunları endüstriyel devrim ile beraber başlamıştır. özellikle II. Dünya savasından sonra artan köyden kente göç ;IV hareketleri, kentsel sorunları daha çok etkilemiştir. Bu dönemden başlayarak kentler, kendilerinden beklenen fonksiyonları yerine getiremez duruma gelmiştir. Aynı olayların etkisi ve T. enin de başkenti olması nedeniyle Ankara, büyük bir nüfus istilasına uğramıştır, bu durumda Ankara büyümüş, genişlemiş, kent Planlama acısından uygunsuz bir görünüm kazanmıştır. Başlangıçta, Ankara kalesi merkez olmak üzere kale çevresinde kurulmuş olan kent, yapılaşma nedeniyle bu sınırların çok dışına taşmıştır. Aynı zamanda, korunması gereken birçok doğal ve kültürel değerler yok edilmiş, kentin etrafı gecekondu kuşakları ile dolmuştur. Kent, beton yığınından oluşan acık ve yeşil alanlar yönünden yetersiz, kirlilik ve gürültü dolu bir mekân olmuştur. işte tüm bu sorunlara çözüm olabilecek ve Ankara'nın T. enin başkentine yakışır örnek bir kent olmasını sağlayacak olan“yeşil kuşak”çalışmalarına 1983 yılından itibaren önem verilmiştir. Bu çalışmanın amaçları şunlardır.:- Başkent Ankara'yı sel ve taşkınlardan korumak, - son yıllarda tehlikeli boyutlara ulaşan hava kirliliğini azaltmak, - Günümüzde büyük önem kazanan beden ve ruh sağlığı bakımından gerekli rekreasyon alanlarını çoğaltmak, - Nüfusu süratle artan Ankara'nın gecekondu ve düzensiz yerleşmelerinin önüne yeşil bir set çekmek, - Ankara'nın içme suyu temin eden göl ve baraj havzalarında yapılan ağaçlandırmalarla Ankara' lılara sürekli, yeterli ve kaliteli içme suyu temininde yardımcı olmak, Proje Ankara Nâzım Plânına uygun olan;'. üç kuşak halinde düşünülmüştür. bu projenin toplam alanı 204. 080 'dekardır. Bu tez çalışmasında, Ankara'da“yeşil kuşak”çalışmalarının gerekliliği vurgulanmış, bugüne kadar yapılan 3" çalışmalara değinilerek bundan sonrası için de öneriler getirilmiştir. anahtar KELİMELER: Kentsel sorunlar, açık yeşil alan, gecekondulaşma, kirlilik, kent planlama, rekreasyon, orman, Ağaçlandırma, Ankara, Yeşil Kuşak.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Masters Thesis PAST, PRESENİ AND THE FUTURE OF THE GREENBELT -ACTIVITIES OF ANKARA PROVINCE Aysun CELÎK Ankara Universlty Graduate school o-F Naturai anri Applied Sciences Department of Landacape Archıtecture. Supervisior: Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK 1991, Page: 219 JURYs Prof. Dr. Yalçın MEMLUK Assoc i Dr. Halim PERÇİN l Assist '. Dr- Nurcan UYDASVII The urban problems o-f the countries in the world have started with the industrial revolution. Especially, a-Fter the World War II, increased migrations -from rural to urban areas have also increased urban problems. Since then, cities have not -Full -filled their, functions they are supposed to do. With the same reasons and being the capital of Turkey Ankara has met with the great population's invasion. Under these circumstences, Ankara has grown and expended rapidly and bad an in appropriate looking for the purpose of planning. In the begining, Ankara had been located in and around the castle, but because of the increasing structure, it expended to the current boundaries. Meanwhile, many natural and cultural values to needed to be protected have been destroyed and torn appart and squatter belts have been mushroomed around the city. City has became a place filled with concrete heap, noice, dirt, and pollution and insufficient open and green area. The greenbelt activities of Ankara which is sollution all of this problems and the capital city in Turkey have been suitable to Ankara that keeping to the right model city given the importance in 1983. This activitiy's functions is; - To protect the torrent and overflowing to the capital city Ankara,VIII To establish vegetation cover in order to decrease the level of air pollution, reaching to the dangerous dimensions during recent decades, - To increase the areas o-f recreation sites in the neighbour hood of Ankara, for the physical and psychological rehabilition of the people. To establish a barrier, against the rapid expansion of the unpJaneri settlement -areas, To contribute in the provision of the sufficent amount of good quality water, by controlling siltation in watershed areas with the establisment of plantations and erasion control measures. The project has been prepared in accordance with the city Master Development Plan With the completion of the project, the city of Ankara will be encircled by a green belt system, comprising three seperate parellel belts. The total project area is 204.080 Da. In this thesis working, the stressed necessaty the green belt activities in Ankara, deal with the done working towards present and for the after present the sugestions have been brought ?. KEY WORDS s Urban Problems, Open-Green Area, Squatter Development, Pollution, City Planning, Recreation, Forest, Afforestation, Ankara, Green Belt.