The relationship between squatter housing transformation and social integration of rural migrants into urban life: A case study in Dikmen
Gecekondu alanlarında gerçekleştirilen kentsel dönüşüm ile kırdan kente göç edenlerin kentsel hayatla bütünleşmeleri arasındaki ilişki: Dikmen bölgesi alan çalışması
- Tez No: 176822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN BERKMAN, YRD. DOÇ. DR. ANLI ATAÖV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Türkiye'de kırdan kente göç büyük kentlerde hem mekansal hem de sosyal sorunlara neden olmuştur. Gecekondulaşma bu sürecin mekansal boyutunu oluştururken, kentle bütünleşememe, sosyal dışlanma ve kent yoksulluğu sürecin sosyal boyutuna işaret etmektedir. Kırdan kente göçün sosyo-mekansal bir süreç olarak incelenmesi gerektiğine inanan bu tez çalışması, gecekondu alanlarındaki dönüşüm ile kır kökenli kişilerin kent hayatıyla bütünleşmeleri arasındaki ilişkiyi bulmaya çalışmaktadır. Bu çerçeve içinde bu çalışma bir grup araştırma sorusuna cevap bulmaya çalışmaktadır: (1) Kır kökenli kişilerin algılarıyla belirlenmiş kentsel entegrasyon değişkenleri nelerdir? (2) Bu değişkenlerden hangileri kentsel entegrasyonu açıklamakta önemlidir (significant)? (3) Kentsel entegrasyon kır kökenli kişilerin yaşadığı alanlara göre (gecekondular, ıslah imar planı ile dönüşmüş eski gecekondu alanı ve kentsel dönüşüm proje modeli ile dönüşmüş eski bir gecekondu alanı) değişim gösterir mi?Keşfetmeye dayalı bu araştırma bir alan çalışması olarak tasarlanmıştır. Bu alançalışması kır kökenli kişilerin yaşadığı farklı konut alanlarını içeren Dikmen bölgesindeki gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama biçimi olarak derinlemesine görüşmeler yöntemi ve araştırma sorularına cevap bulabilmek için de çok değişkenli (multivariate) analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları kentsel entegrasyonun çok boyutlu bir fenomen olduğunu, kentsel entegrasyonun boyutları arasında, kentsel entegrasyonun boyutları ve değerlendirme ölçütleri arasında ve kentsel entegrasyonla gecekondu dönüşümü arasında ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rural migration process resulted in both spatial and social problems in large Turkish cities. Squatter housing transformation constitutes the spatial dimension of the problem. On the other hand, rural migration has led to social problems such as non-integration, social exclusion and urban poverty of the migrant groups. This dissertation which believes the necessity of searching rural migration as a socio-spatial process attempts to explore the relationship between squatter housing transformation and social integration of rural migrants into the urban life. Within this framework, this study attempts to answer three major research questions: (1) What are the rural migrants? perceived attributes of urban integration? (2) Which attributes significantly explain urban integration of rural migrants? (3) Does the urban integration of rural migrants differentiate according to where they live ?squatter housing neighborhoods, transformed squatter housing neighborhoods via improvement plans, and transformed squatter housing neighborhoods via urban transformation project model??I design this exploratory study as a case study since a case study method is anappropriate methodology for holistic and in-depth investigations. I conduct the case study of this thesis in Dikmen that includes different rural migrant settlements. I conduct in-depth interviews with rural migrants to collect the data, and apply multivariate analysis techniques to answer the research questions of this study. Thesis findings provide that urban integration is a multi-dimensional phenomenon; and multiple relationships exist between dimensions of urban integration, between dimensions and evaluations of urban integration, and urban integration and squatter housing transformation.