Toplum, mekan ilişkisi açısından kentsel dönüşüm: Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi örneği
Urban transformation with regards to relationshi̇p between society and space: Instance of New Mamak Urban Transformation and Development Project
- Tez No: 385568
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kentler ilk oluşum evrelerinden bu yana içerisinde yaşayan toplumla etkileşim halinde olmuştur. Bir mekan birimi olan kent, ekonomik, sosyolojik, hukuki, siyasi gibi pek çok değişkenin etkileri ile meydana gelmektedir. Toplum ise bu değişkenlerin öznesi konumundadır. Sanayi Devrimi'nden sonra toplum ve mekan ilişkisi kent bağlamında yön değiştirmiştir. Kentlerdeki hızlı ve ani nüfus artışı, kentleşmenin sağlıklı gelişmemesi, pek çok sorunla birlikte konut sorununu da doğurmuştur. Türkiye'de –özellikle büyük şehirlerde- 1940'lı yıllarına rastlayan dönemde konut açığı yüksek seviyelere ulaşmıştır. Bu durum gecekondulaşmaya neden olmuştur. Gecekondu alanlarında bir alt kültür oluşmuş, kentte ayrı bir toplumsal yapı meydana gelmiştir. Son yıllarda gecekondu yapıları ve alanları kentsel dönüşüm projeleri ile dönüştürülmektedir. Bu tezin amacı, kentsel dönüşüm süreci yaşayan alanların toplumsal dönüşüm yaşayıp yaşamadıklarını, mekanları ve konutları değişen bireylerin adaptasyon süreci, bu süreci yaşayan bireylerin kente bakışını ve daha önce gecekondu kültürüne sahip bireylerin kentsel kimlik bilinçlerini, Mamak özelinde, Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında araştırmaktır. Tez araştırmasında kullanılan yöntem; literatür taramasından, internet araştırmalarından, proje alanında daha önce gecekondu yaşamış olup şu an apartman dairesinde yaşayanlar ile yapılan bire bir anket uygulamasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities have been in interaction with the society that lives in it since the first stages of their formation. City, as a unit of location, is formed through the influences of many economical, sociological, legal, and political variables. The society, on the other hand, is situated as the subject of these variables. The relationship between society and location has changed course towards cities after the Industrial Revolution. The rapid and sudden population increase in the cities and the failure of urbanization to develop healthily have resulted in the problem of housing as well as many other problems. The housing shortage reached high levels in Turkey – especially in big city- since 1940 This situation has brought about the squatter problem. A subculture appeared in the squatter areas, and a separate social structure formed in the city. In recent years, the squatter areas have been transformed via urban transformation projects. The purpose of this thesis is to analyse whether the areas that experience the urban transformation process also experience a social transformation, the adaptation process of the locations and individuals whose houses change, the view of those who experience this process towards the city and the urban identity consciousness of the individuals who share the squatter culture specific to Mamak, within the context of the New Mamak Urban Transformation and Development Project. The method utilized in the thesis is comprised of literature review, internet research, and a questionnaire conducted with people who used to live in the squatter at the project area and now live in an apartment.