Architectural experience and 'Existential Sense': Analysis of some architectural patterns in Eminönü with their sociocultural context
Mimarlıkta deneyim ve 'Varoluşsal Duyu': Eminönü'ndeki bazı mimari örüntülerin sosyokültürel bağlamında analizi
  1. Tez No: 759827
  2. Yazar: ALPEREN ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Mimarlık, Psikoloji, Philosophy, Architecture, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mimarlığı deneyimlemek, insan yaşamının farkındalığıyla yakından ilişkilidir. Bu farkındalık, temel duyularımızla; ses, koku, dokunma, tat vb. yapılı çevreyi anlamamız sonucu ortaya çıkar. Özellikle son yüzyılda mimari araştırmalarda bu duyuların çokluluğu deneyimsel ilişkilerin konusu oluşturmuştur. Fakat, mimarlığın görmeye dayalı formasyonlarının baskınlığı, mimari ve yapılı çevreleri daha iyi deneyimleme konusunda bir kısıtlama yaratır. Mimari deneyimde görme duyusu en önemli duyu olarak kabul edilse de, Juhani Pallasmaa'ya göre en önemli duyu aslında varoluşsal duyu'dur. Bu duyu varoluşsal olarak, duyuların çokluluğunun da ötesinde bedenleşmiş varlık ve benlik duygumuzun deneyimine dayanır. İnsanların yaşantısı, sosyal ve kültürel bağlamda daha belirgin hale gelir. Sosyal yaşam örüntüleri, sosyal davranışlar vb. insan yaşamı ve hem fiziksel hem de sosyal çevresi hakkında ipuçları veren önemli parametrelerdir. Bu çalışmada, mimari deneyim kavramında varoluşsal hissiyatın insan yaşamındaki önemini vurgulamak adına, mimari çevre olarak; yaşantı ortamları, sosyal ve kültürel yaşam imgeleri ve aynı zamanda varoluşçuluk hakkında mesajlar veren Christopher Alexander ve meslektaşlarının tanımladığı örüntüler kullanılacaktır. Bu tez, mimari deneyimde“varoluşsal anlam”bağlamında mimari örüntüler ve sosyokültürel çevre arasındaki ilişkiyi anlamaya yönelik bir sorgulama yapmayı amaçlamaktadır. Bunun için İstanbul'un sosyokültürel açıdan zengin semti Eminönü'nden bu bağlamda bazı örüntüler araştırılarak analiz edilmiştir. İncelemeler ışığında, mimarlığa varoluşsal temelli deneyimle yaklaşmanın, mimarlığın şiirsel, duyusal ve hümanist gücünü göstermek için alternatif bir anlayış oluşturduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Experiencing architecture is closely related to awareness of human life. This awareness occurs through our understanding of the built environment, basically with our senses: sound, smell, tactile, taste, etc. The multiplicity of senses has been the topic of experiential relationships in architectural research, especially in the last century. However, the domination of architecture's sight and visual formations creates a restriction on experiencing the architectural and built environments better. Although vision is considered the most important sense in architectural experience, Juhani Pallasmaa states that the existential sense is the most vital. This is existentially grounded on the experience of our embodied sense of being and self, rather than a multiplicity of senses. The life of people becomes more explicit in their social and cultural context. Social life patterns, social behaviors, etc. are important parameters that give clues about human life and their both physical and social environment. In order to emphasize the significance of existential sense in human life in the concept of architectural experience, this study will use Christopher Alexander and his colleagues' patterns as architectural environments which give messages about the living atmospheres, social and cultural life images as well as existential senses of people. The research aims to make an inquiry for understanding the relation between architectural patterns and sociocultural environment in terms of“existential sense”in architectural experience. To do that, some patterns are researched in this context from Istanbul's socioculturally rich neighborhood Eminönü. In light of the examinations, it is emphasized that the existentially grounded experience approach to architecture creates an alternative understanding to show architecture's poetic, sensual and humanistic power.