Home as a 'Place': The making of domestic space at Yeşiltepe blocks, Ankara
Bir 'Yer' olarak ev: Ankara Yeşiltepe bloklarında konut mekanının oluşumu
- Tez No: 176830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin amacı, Ankara'da yürütülen bir alan çalışması kapsamında konut mekânına kapsamlı bir bakış sunmaktır. Bu değerlendirmenin ana fikri evin bir `yer' olmasıdır ve bu yer büyüklük, konum, maliyet ve genellenmiş kullanıcı profili sınıflandırmalarına indirgendiği ve soyutlandığı, yere özgü nitelikleri ile kullanıcılarının deneyimleri dikkate alınmadığı durumda kapsamlı bir şekilde değerlendirilemez. Bu noktadan yola çıkarak, tez evin fiziksel niteliklerinin detaylı bir gözlem ve belgelemesini ve devamında, kullanıcıların yere dair deneyim ve müdahalelerini ortaya koyan değerlendirmelerini sunmaktadır. Ev halkının ev ile olan ilişkisinin `karşılıklı' karakteri, yer kimliği ve aidiyet kavramları araştırılmış ve tartışılmıştır.Araştırma Ankara'daki modern konut mimarlığının seçkin örneklerinden biri olan Yeşiltepe ve Yıldıztepe Blokları'nda yürütülmüştür ve metodu yazılı ve görsel dökümanlar üzerine arşiv çalışması, ev halkı ile yapılan derinlikli söyleşiler ve alanda yapılan gözlem ve görsel belgeleme olmak üzere üç paralel aşamadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to provide a comprehensive look over the domestic space in the scope of the case study held in Ankara. The key notion of the evaluation is that home is a `place? and it can not be evaluated comprehensively when abstracted and degraded into classifications of size, location, cost, or generalized user profile, without considering its place-specific qualities and the experience of its users. Starting from this point, the thesis provides a detailed observation and documentation of the physical qualities of home, followed by the appreciation of its users depicting their own experiences and interventions on the place. The `reciprocal? character of the relationship between the household and the home, the concepts of place-identity and sense of belonging are traced and discussed.The research is conducted in a privileged example of modern residential architecture in Ankara; Yeşiltepe and Yıldıztepe Blocks in Emek District and its method constitutes of three parallel stages which are the archival study made on written and visual documents, in-depth interviews done with the households, and on-site observation and visual documentation study of the research field.