An equivalent linearization procedure for seismic response prediction of MDOF systems
Çok dereceli sistemlerin deprem tepkilerinin eşdeğer doğrusal bir yöntem ile tahmini
- Tez No: 176837
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz, deprem davranışının belirlenmesi için kullanılan en kesin analitik yöntem olarak kabul edilmektedir. Ancak, bu yöntemin karmaşıklığı nedeni ile uygulanmasında oluşabilecek eksikliklerden dolayı, deplasman tepkilerinin kavramsal basitliğe sahip, yaklaşık analiz yöntemleri kullanılarak yeterli doğrulukta tahmin edilmesi pratikte tercih edilmektedir.Bu tez çalışmasında çok dereceli sistemlerin deprem hareketi sırasındaki elastik ötesi deplasman tepkilerinin tahmin edilmesi için, mod birleştirme yöntemini kullanan ve kapasite prensiplerinden yararlanan bir eşdeğer doğrusal yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem esas olarak elastik ötesi davranış göstermesi beklenen yapısal elemanların rijitliklerinin azaltılması ile eşdeğer doğrusal bir sistemin oluşturulmasından ibarettir. Bu çalışmada, literatürdeki benzer çalışmalardan farklı olarak, eşdeğer sönümlenme değeri kullanılmamaktadır. Onun yerine eşdeğer sistemin tüm modları için önceden ayrıca belirlenen spektral deplasmanlar, global deplasman talebinin belirlenmesinde kullanılmaktadır.Eşdeğer doğrusal yöntem ile bulunan tepki tahminleri, referans olarak kabul edilen zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz ve klasik statik itme analizi ve modal statik itme analizinin de aralarında bulunduğu diğer yaklaşık yöntemlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Önerilen yöntemin, doğrusal olmayan analiz kullanan yaklaşık yöntemlerle benzer doğrulukta sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Yöntemin kavramsal basitliği ve uygulanmasında kullanılan geleneksel araçlar da gözönüne alınarak, sunulan eşdeğer doğrusal yöntemin elastik ötesi deprem deplasman davranış parametrelerini yeterli doğrulukta hesaplamak için pratik bir araç olarak kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear response history analysis is accepted as the most accurate analytical tool for seismic response determination. However, accurate estimation of displacement responses using conceptually simple, approximate analysis procedures is preferable, since there are shortcomings in the application of nonlinear response history analysis resulting from its complexity.An equivalent linearization procedure, which utilizes the familiar response spectrum analysis as the analysis tool and benefits from the capacity principles, is developed in this thesis study as an approximate method for predicting the inelastic seismic displacement response of MDOF systems under earthquake excitations. The procedure mainly consists of the construction of an equivalent linear system by reducing the stiffness of structural members which are expected to respond in the inelastic range. Different from similar studies in literature, equivalent damping is not explicitly employed in this study. Instead, predetermined spectral displacement demands are utilized in each mode of the equivalent linear system for the determination of global displacement demands.Response predictions of the equivalent linearization procedure are comparatively evaluated by using the benchmark nonlinear response history analysis results and other approximate methods including conventional pushover analysis and modal pushover analysis (MPA). It is observed that the proposed procedure results in similar accuracy with approximate methods which employ nonlinear analysis. Considering the conceptual simplicity of the procedure and the conventional analysis tools used in its application, presented equivalent linearization procedure can be suggested as a practically applicable method for the prediction of inelastic seismic displacement response parameters with sufficient accuracy.