Design of an educational purpose multifunctional DC/DC converter board
Eğitim amaçlı, çok işlevli DC/DC dönüştürücü devresinin tasarımı
- Tez No: 176866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET M. HAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezde, güç elektroniği derslerinin anahtarlama modlu güç dönüştürücüleri laboratuvarında kullanmak amacıyla, çok fonksiyonlu DA/DA dönüştürücü kartı geliştirilecektir. Kartın genel güç-kutup yapısı, üç tanesi yalıtımsız iki tanesi yalıtımlı olmak üzere beş adet DA/DA dönüştürücü temel devresinin tek kart üzerinde uygulanabilmesini mümkün kılmaktadır. Tüm dönüştürücüler açık çevrim olarak, 30-100 kHz frekans aralığında, maksimum 20 W güçte çalıştırılabilmektedir. Bunun yanında, DA/DA dönüştürücülerin kapalı çevrim performanslarını gösterebilmek amacıyla, gerilim düşüren dönüştürücünün gerilim modu denetimi, gerilim yükselten-düşüren dönüştürücünün tepe akım modu denetimi uygulanmıştır. Tasarlanan kart, DA/DA dönüştürücü karakteristiklerinin küçük ölçekli (kalıcı durum dinamiği, darbe genişliği modülasyonu döngüsü ve düşük frekans) ve büyük ölçekli (anahtarlama dinamiği) olarak gözlemlenmesine olanak sağlamaktadır. Deneylerde her iki karakteristik de açıkça gözlemlenebilir olacak ve gerek temel öğrenme seviyesindeki öğrencilerin (yalnızca küçük ölçekli davranışlar kapsanarak), gerekse ileri seviyedeki öğrencilerin (ek olarak büyük ölçekli davranışlar da kapsanarak) deneylerden faydalanması sağlanacaktır. Tezde temel anahtarlama modu dönüştürücü prensipleri gözden geçirilmiş, kartın tasarımı sunulmuş ve deneysel sonuçlar ortaya konarak deney sisteminin kapsitesi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a multifunctional DC/DC converter board will be developed for utilization as an educational experiment set in the switched-mode power conversion laboratory of power electronic courses. The board has a generic power-pole structure allowing for easy configuration of various power converter topologies and includes buck, boost, buck-boost, flyback, and forward converter topologies. All the converters can be operated in the open-loop control mode with a switching frequency range of 30-100 kHz and a maximum output power of 20 W. Also the buck converter can be operated in voltage mode control and the buck-boost converter can be operated in peak-current-mode control for the purpose of demonstrating the closed loop control performance of DC/DC converters. The designed board allows for experimentation on the DC/DC converters to observe the macroscopic (steady-state/dynamic, PWM cycle and low frequency) and microscopic (switching dynamic) behavior of the converters. In the experiments both such characteristics can be clearly observed such that students at basic learning level (involving only the macroscopic behavior), and students at advanced learning level (additionally involving the parasitic effects) can benefit from the experiments. The thesis reviews the switch mode conversion principles, gives the board design and proceeds with the experiments illustrating the capabilities of the experimental system.