A switch mode power supply for producing half wave sine output
Doğrultulmuş yarı dalga sinüs çıkış üreten anahtarlamalı güç kaynağı
- Tez No: 176884
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez çalışmasında ?active clamp forwad converter? topolojisinde bir anahtarlamalıgüç kanağı tasarlanarak, labaratuar oratmında çalıştırılmıştır. Tezin temel amacı,tasarlanan çeviricinin çıkışında doğrultulmuş sinusoidal dalga şekli elde etmektir.Bu dalga şekli çeviricinin referens sinyali değiştirilerek elde edilmiştir. Ardından,önerilen topolojinin performansını görmek amacıyla, çevirici ve evirici katlarıdoğrusal ve indüktif yükler ile çalıştırılarak deneyler yapılmıştır. Son olarak,benzer bir yapının kullnımı ile elde edilebilinecek sinüs çıkışlı evirici topolojisininperformansının iyileştirilmesi için neler yapılabileceği tartışılmıştır.Bu kapsamda yeni bir güç kaynağı topolojisi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; analysis, design and implementation of a DC-DC converter withactive clamp forward topology is presented. The main objective of this thesis isgenerating a rectified sinusoidal voltage at the output of the converter. This isaccomplished by changing the reference signal of the converter. The converteroutput is applied to an inverter circuit in order to obtain sinusoidal waveform.The zero crossing points of the converter is detected and the inverter drivesignals are generated in order to obtain sinusoidal waveform from the output ofthe converter. Next, the operation of the DC-DC converter and sinusoidal outputinverter coupled performance is investigated with resistive and inductive loadsto find out how the proposed topology performs. The design is implementedwith an experimental set-up and steady state and dynamic performance of thedesigned power supply is tested. Finally an evaluation of how betterperformance can be obtained from this kind of arrangement to obtain asinusoidal output inverted is thoroughly discussed.