Anaerobic treatment of dilute wastewaters
Seyreltik atık suların anaerobik arıtımı
- Tez No: 176914
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL NİYAZİ DEMİRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Çevre Mühendisliği, Science and Technology, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmada, seyreltik atıksuların anaerobik yöntemlerle tek fazlı yukarı akışlı çamur yatak (YAÇY) sistemi ve iki fazlı yukarı akışlı anaerobik filtre (YAF) ve YAÇY sistemi ile anaerobik arıtım verimlerinin belirlenmesinde evsel atıksu kullanılmıştır. Evsel atıksu asidifikasyon performansları YAÇY ve YAF reaktörlerinde karşılaştırılmıştır. Evsel atıksuyun anaerobik arıtımında, iki saatlik hidrolik bekleme süresinde (HBS) asidifikasyon derecesi YAF reaktöründe (%31), YAÇY reaktörüne (%18) göre daha fazladır. Çıkış suyundaki uçucu yağ asidi (UYA) konsantrasyonu iki saatlik HBS'de YAF reaktöründe YAÇY reaktörüne göre daha yüksek bulunmuştur. Toplam kimyasal oksijen ihtiyacı (tKOİ) giderimi iki saatlik HBS'de YAF reaktöründe kış ayı için %40 ve yaz ayı için %53 oranında bulunmuştur. Dört saatlik HBS'de, iki fazlı YAF ve YAÇY sisteminde ve tek fazlı YAÇY sisteminde tKOİ giderimleri sırası ile %83 ve %63 oranlarında bulunmuştur. KOİ gideriminin metana dönüşüm oranı ardışık iki-fazlı reaktörün YAF reaktöründe ve iki fazlı sistemin ikinci fazı YAÇY reaktöründe sırasıyla 0.005 ve 0.067 Nm3 metan/kg KOİ giderim ve 0.158 ve 0,233 Nm3 CH4/kg KOİ giderim aralıklarındadır. Tek-fazlı reaktörde, KOİ gideriminin metana dönüşüm oranı 0.029 ve 0.199 Nm3 metan/kg KOİ giderim aralığında değişim göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları, 4 saatlik HBS'de, 20ºC ve 35ºC sıcaklıklarda, evsel atıksu arıtımında, YAF ve YAÇY reaktörlerinden oluşan iki-fazlı reaktör sisteminin asidifikasyon reaktöründe etkili çözünmüş organik madde değişimi ve YAÇY reaktöründe de daha iyi miktarlarda metan verimleri sağlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, domestic wastewater was used to determine the anaerobic treatment performances of a dilute wastewater in one-phase upflow anaerobic sludge blanket (UASB) system and two-phase upflow anaerobic filter (UAF) and UASB system. The acidification performances of domestic wastewater were compared in UAF and UASB reactors. The degree of acidification is higher in UAF reactor (31%) compared to UASB reactor (18%) at 2 h hydraulic retention time (HRT) in the anaerobic treatment of domestic wastewaters. The effluent total volatile fatty acid (tVFA) concentration was higher in UAF reactor than that the UASB reactor at 2 h HRT. The total chemical oxygen demand (tCOD) removal is 40% in winter and 53% in summer in UAF reactor at 2 h HRT. The tCOD removals in two-phase UAF and UASB system and one-phase UASB system were 83% and 63%, respectively, in 4 h HRT. The conversion rate of COD removed to methane were between 0.005 and 0.067 Nm3 methane/kg COD removed and between 0.158 and 0.233 Nm3 methane/kg COD removed in the UAF and the UASB reactor of the two-phase system, respectively. The conversion rate of COD removed to methane varied between 0.029 and 0.199 Nm3 methane/kg COD removed in one-phase UASB reactor. The results of this study showed that the two-phase reactor system consisting from UAF and UASB reactors provide a good removal of soluble organics variations in acidification reactor and better methane productions in UASB reactor at temperatures 20°C and 35°C through the treatment of domestic wastewater at a HRT of 4 hours.