Denim sektöründe yaşam döngü analizi yaklaşımı ile bütünsel sürdürülebilirlik değerlendirmesi
Holistic sustainability assessment with the life cycle analysis approach in the denim sector
  1. Tez No: 668340
  2. Yazar: FATMA ŞENER FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada denim endüstrisinde bütünsel bir yaklaşımla sürdürülebilirlik değerlendirmesi amacıyla denim sektöründe sürdürülebilir üretim için hammadde ve uygulanan prosesler bazında alternatifler belirlenmiştir. Alternatifler; hammadde kullanımı açısından geri dönüştürülmüş ve organik pamuk, enerji açısından kojenerasyon, İHB için daha çevreci kimyasal ve boyaların hammadde olarak kullanımı ve nihayetinde arıtma tesisinde gerçekleştirilen nötralizasyonu işleminde kullanılan kimyasalın değiştirilmesidir. Yaşam Döngü Analizi (YDA) kullanılarak çevresel, sosyal ve ekonomik etkiler ortaya konulmuş ve ürünlerin pazarın beklentilerini karşılayıp karşılamadığını göz önüne almak içinde son ürünün kalite değerlendirmesi de bu bütünsel analiz yaklaşımına dahil edilmiştir. Belirlenen tüm sürdürülebilirlik boyutlarının karar sürecine katılımının sağlanması ve denim endüstrisi için önemlerinin belirlenmesi için ÇKKV yöntemlerinden TODIM (Etkileşimli ve ÇKKV için Portekizce bir kısaltma) ve Tereddütlü Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (Hesitant Fuzzy Analytical Hierarchy Process-HF-AHP) kullanılmıştır. Geri dönüştürülmüş ve organik pamuk kullanımı ile kojenerasyonun, bütünsel sürdürülebilirlik değerlendirmesine göre denim üretimine önemli katkıları olduğu ortaya koyulmuştur. Yeşil kimyasalların ve boyarmaddelerin, İHB reçetesinde kullanılması birden çok boyutta avantajlara sahiptir. Nötralizasyon prosesinde karbondioksit kullanılması ise daha olumlu sonuçlara sahiptir. Bazı alternatifler her ne kadar çevresel açıdan daha sürdürülebilir olsa da ekonomik açıdan daha kötü sonuçlara sahiptirler. Sonuç olarak bütünsel bakış acısı ile incelenen alternatif metotların hepsi konvansiyonel denim kumaş üretimine göre daha sürdürülebilirlik oldukları YDA ile ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a framework process for sustainability assessment with a holistic approach in the denim industry. For this purpose, alternatives were determined on the basis of raw materials and applied processes for sustainable production in the denim sector. The alternatives evaluated with the aim of increasing sustainability in denim production are the use of recycled and organic cotton in terms of raw material, the use of cogeneration in terms of energy, the use of more environmentally friendly chemicals and dyes as raw materials for indigo rope dyeing, and finally the substitution of the chemical used in the neutralization process in the wastewater treatment plant. For the sustainability assessment of alternatives, environmental, social, and economic impacts were analyzed by using the Life Cycle Analysis (LCA) method, and the quality assessment of the final product was included in this holistic analysis approach to ensure the products meet the expectations of the market. In order to ensure the participation of all sustainability dimensions in the decision process and to determine their importance for the denim industry, TODIM, and HF-AHP, which are among the Multi-Criteria Decision-Making methods were used. The use of recycled cotton and cogeneration contributed significantly to the holistic sustainability of denim production. The environmental impacts of denim fabric were reduced with the use of organic cotton, and carbon dioxide in the neutralization process. Moreover, the new indigo rope dyeing recipe obtained by substitution chemicals and dyestuffs with green alternatives was more preferable according to the holistic sustainability assessment. Consequently, more sustainable alternatives to conventional denim production were contributed by multidimensional evaluation of alternatives with a holistic approach.