Fairy chimney development in Cappadocian ignimbrites (Central Anatolia, Turkey)
Kapadokya ignimbritlerinde Peri bacalarının gelişimi (Orta Anadolu, Türkiye )
- Tez No: 176934
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı Kapadokya ignimbritlerinde sistematik peribacası gelişimini değerlendirmektir. Çalışmanın ilk adımı peribacası üreten ignimbritleri tanımlamaktır. Peribacaları Kavak ignimbriti içarisinde, Kavak-Zelve geçişinde, Zelve ve Cemilköy ignimbritleri içerisinde oluşmuştur. Peribacalarının şeklini ve boyutlarını tanımlamak için arazi ölçümleri alınmıştır. En uygun olan topoğrafyayı belirlemek amacıyla seçilmiş alanlarda eğim hesaplanmıştır.Analizler peribacalarının çaplarının 9.7 m den 13.7 m ye ve yüksekliklerinin 8.41m den 21.73 m ye değiştiğini göstermiştir. Peribacalarının eğimleri 60 ıle 70 derece arasında değişmektedir ve eğim-yukarı yönde biraz asimetriktir. Peribacaları eğim yönünde erozyondan dolayı biraz yuvarlaklaşmıştır. Peribacaları arasındaki uzaklıklar Zelve' de minimum 5.45 m den Kavak'ta 42.72 m ye değişmektedir.Peribacaları iki safhada gelişmiştir. İlk safha peribacalarının oluşması için uygun topografyanın üretilmesidir. Bu safhadanın üç önemli faktörü kaynaşma derecesi, ignimbritlerin kalınlığı ve topoğrafik eğimdir. İkinci safhada pekçok lokal özellik peribacasının şekillenmesinde katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate systematic fairy chimney development within Cappadocian ignimbrites. The first step in the sudy is to identify fairy chimney producing ignimbrites. Accordingly the fairy chimneys are formed within Kavak ignimbrite, at Kavak-Zelve transition, and within Zelve and Cemilköy ignimbrites. Field measurements are taken from the fairy chimneys to quantify the shape and the size. Slope of the selected areas are identified to investigate the most suitable topography.Analysis have shown that fairy chimneys have basal diameters ranging from 9.7 to 13.7 m, with heights in the range from 8.41 to 21.73 m. The slopes of fairy chimneys are 60 to 70 degrees with a slight asymmetry towards the upslope. The chimneys are sligthy rounded due to the erosion in the slope direction. Distances between the fairy chimneys change from a minimum of 5.45 m for Zelve and 42.72 m for Kavak chimneys.Fairy chimneys are developed in two stages. The first stage is the generation of topography suitable for the formation of fairy chimneys. Three main factors in this stage are degree of welding, thickness of ignimbrite and topographic slope. In the second stage, several local features contribute for the final shaping of the chimneys.