Visibility based prefetching with simulated annealing
Görünürlük tabanlı olasılıksal erken okuma
- Tez No: 176946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Karmaşık şehir ortamları, herhangi bir ayıklama kullanılmadan gerçeklenebilirdeğillerdir. Ayıklama yapmak için kullanılan bir yöntem, sahneyi hücrelerebölmek ve her hücreye bir görünebilir nesneler kümesi atamaktır. Sadeceizleyicinin bulunduğu hücrenin görünebilir nesne kümesinin gerçeklenmesi,bütün sahne ya da sahnenin büyük bir kısmının gerçeklenmesine göre çok dahaaz kaynak gerektirir. Buna rağmen akıcı bir gerçekleme için hücregeçişlerindeki yavaşlamanın üstesinden gelinmelidir. Bu sorunu aşmak içinkullanılan yaklaşıma erken yükleme adı verilir. Erken yükleme ile gerçeklemeiçin gerekli veri daha izleyici hücreye girmeden önce yüklenir. Bu çalışma şehirortamında etkileşimli gezinti uygulamaları için kullanılabilecek bir erkenyükleme yöntemi sunar. Yöntem sahneyi bir çizge olarak ifade eder ve bu çizgeüzerinde düğüm grupları tanımlar. Tanımlanan gruplar erken yükleme için girdiolarak kullanılır. Grupların oluşturulması için Benzetimli Tavlama algoritmasıve buluşsallar. Yöntem ortalama geçiş masrafının azaltılması ya da en yüksekgeçiş masrafının azaltılması gibi farklı amaçlar için özelleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Complex urban scene rendering is not feasible without culling invisiblegeometry before the rendering actually takes place. Visibility culling can beperformed on predefined regions of scene where for each region a potentialvisible set of scene geometry is computed. Rendering cost is reduced sinceinstead of a bigger set only a single PVS which is associated with the region ofthe viewer is rendered. However, when the viewer leaves a region and entersone of its neighbors, disposing currently loaded PVS and loading the new PVScauses stalls. Prefetching policies are utilized to overcome stalls by loadingPVS of a region before the viewer enters it. This study presents a prefetchingmethod for interactive urban walkthroughs. Regions and transitions amongthem are represented as a graph where the regions are the nodes and transitionsare the edges. Groups of nodes are formed according to statistical data oftransitions and used as the prefetching policy. Some heuristics for constructinggroups of nodes are developed and Simulated Annealing is utilized forconstructing optimized groups based on developed heuristics. The proposedmethod and underlying application of Simulated Annealing are customized forminimizing average transition cost.